Hlavní navigace

Zemědělci z několika evropských zemí zaplavili Prahu

Denisa Křížová

Tisíce zemědělců z několika evropských zemí přijelo protestovat před české ministerstvo zemědělství na pražském Těšnově. Důvodem podle nich je politika Evropské unie, které vyčítají nerovný přístup. Podle odhadů totiž dostávají zemědělci z nových zemí asi 60 procent dotací, které náleží těm ze starých členských zemí.

Doba čtení: 1 minuta

Zdrava-vyziva-zemedelci-protesty-PrahaTisíce zemědělců z několika evropských zemí přijelo protestovat před české ministerstvo zemědělství na pražském Těšnově. Důvodem podle nich je politika Evropské unie, které vyčítají nerovný přístup. Podle odhadů totiž dostávají zemědělci z nových zemí asi 60 procent dotací, které náleží těm ze starých členských zemí.

Zemědělci si na demonstraci vybavili transparenty a někteří i kravskými zvonci. V davu se však objevují i vlajky – české, slovenské, maďarské, slovinské a rakouské. Za cíl mají zastavení ratifikace Lisabonské smlouvy, a to až do srovnání podmínek. 

Plánují, že z Těšnova po projevech vyrazí na Václavské náměstí, kde chtějí lidem rozdávat osvětové letáky a své výrobky. Cestou se chtějí zastavit u hotelu Marriott, kde tou dobou bude jednat evropská komisařka pro zemědělství Mariann Fischer-Boelová.

 Na demonstraci dohlíží několik desítek policistů.

Foto: Dalibor Chvátal, Měšec.cz