Hlavní navigace

Zakázaný carbofuran opět v goji

6. 4. 2018

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
Sušené ovoce goji je neustále pod drobnohledem inspektorů, opětovně v něm totiž nacházejí pesticid carbofuran, který je už v EU deset let zakázaný.

Plody goji se opakovaně dostávají do hledáčku inspektorů ze Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI). V květnu roku 2017 našla inspekce v Uherském Hradišti goji s pesticidy ze skupiny carbofuranů, téhož roku v září našla inspekce nevyhovující vzorky v provozovně společnosti Diana Company s.r.o. v Praze.

Svinstvo jako zdraví prospěšná potravina?

Tehdy se k danému nálezu vyjádřil odborník ze Státního zdravotního ústavu prof. Jiří Ruprich: „V médiích dosud nezaznělo, že kromě jednoho až dvou pesticidů, které překročily hygienické limity pro jednotlivé látky, obsahovala kustovnice v některých případech celkem přes dvacet různých zbytků pesticidů, byť pod hygienickým limitem. A tuto směs toxických látek zatím nedokážeme spolehlivě zdravotně posoudit. Použití tak velkého počtu pesticidů rozum nebere. Jaké svinstvo, promiňte mi to slovo, se to dostává na trh v ČR jako zdraví prospěšná potravina?“ ptá se náš přední odborník a vypočítává, že zadržené množství goji by v doporučené denní dávce vystačilo na celý rok pro více než osm tisíc dětí. „Tato aritmetika by byla nudná, pokud by nešlo o zdraví. Kustovnice, považovaná za tzv. superpotravinu, kterou si někdo kupuje kvůli podpoře svého zdraví, nikoli kvůli naplnění základních nutričních potřeb, tak zdraví spíše podlomí, rozhodně nepodpoří.“ Tragédie je podle Rupricha v tom, že čeští dodavatelé nakupují kontaminovanou surovinu a nekontrolují její kvalitu a zdravotní nezávadnost.

A přesto se v březnu letošního roku objevilo ovoce goji kontaminované pesticidem carbofuranem v Lidlu a dnes se SZPI ohlásila s dalším nálezem. V goji zjistila sedmkrát vyšší přítomnost pesticidu carbofuran, než je dle příslušných právních předpisů maximální povolené množství.

Goji – kustovnice čínská

  • šarže L:NL004012017
  • datum minimální trvanlivosti: do 30/08/2018
  • země původu: Čína
  • Dodavatel do ČR: King Nuts & Raaphorst B.V., Spanjeweg 4, Bodegraven
  • Příjemce: brněnská společnost OŘÍŠEK s.r.o., Šmahova 46/1371, Brno

Carbofuran byl používán jako silný insekticid a pro své nežádoucí účinky jej EU od r. 2008 zakázala.

SZPI prodejci nařídila pozastavit prodej uvedené potraviny a informaci notifikovala v evropském systému rychlého varování RASSF.

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).