Hlavní navigace

Za ztrátou chuti k sexu bývá nejčastěji nezdravý způsob života, říká lékařka

3. 5. 2017

Sdílet

 Autor: depositphotos.com
Muži obvykle chtějí podávat výkony jako za mlada a ženy trápí ztráta apetitu. To jsou nejčastější důvody, které lidi zavedou za primářkou Sexuologického oddělení Fakultní Nemocnice Brno Petrou Sejbalovou.

Měsíc máj je, jak se říká, lásky čas. Jak je to s hledáním partnera, jsou v tomto smyslu aktivnější muži, nebo se naopak v současné době snaží více ženy? Co je nejvíce trápí v oblasti sexuality? Nejen to prozradí Petra Sejbalová, primářka Sexuologického oddělení FN Brno.

V čem se liší sexualita muže a ženy?

Sexualita muže je zejména podmíněná hormonem testosteronem, jehož hladiny se během života dospělého muže mění pouze málo, zatímco sexualita ženy je závislá na několika různých hormonech a během života ženy se mění poměrně zásadně (těhotenství, kojení, klimakterium), dokonce se mění i během jednoho menstruačního cyklu (ovulace), pokud ovšem žena neužívá hormonální antikoncepci. Díky hormonům se mění chuť na sex, sexuální prožívání i orgasmus. Proto u žen nacházíme časté výkyvy, zatímco muži mají díky svému testosteronu chuť na sex velmi často, někteří v podstatě pořád. Sexualita ženy je daleko více ovlivňována i jejím celkovým stavem, aktuální náladou, ale i situací v rodině (nemocné děti), či dokonce v zaměstnání (hádka se šéfem) aj.

Co dnes nejvíc trápí ženy a muže v této oblasti?

Muže nejčastěji trápí erektilní dysfunkce, která může být nejenom somaticky podmíněná, ale může ji vyvolat i psychický stres. Někdy k nám přicházejí s prosbou podat „takový výkon jako za mlada“, hlavně pokud mají novou partnerku. Část klientů si stěžuje na sníženou nebo úplnou ztrátu chuti k sexu, což bývá nejčastěji způsobeno překotným a nezdravým způsobem života.

Ženy si nejčastěji stěžují na sníženou nebo úplnou ztrátu chuti k sexu, která u nich může někdy přejít i přímo v odpor k sexu, zejména v případech partnerského nesouladu. Kvalita a harmonie ve vztahu je pro sexuální prožívání ženy velmi důležitá.

Svádí muži ženy, nebo ženy muže? Jsou muži stále lovci, nebo dnes naopak chtějí být „loveni“?

Pořád platí, že muži svádí ženy a ženy svádí muže. Nutno však zdůraznit, že ženy jsou ve svádění daleko vynalézavější, důvtipnější a zkušenější, a to někdy do té míry, že muž ani nepozná, že byl sveden a myslí si, že „svoji kořist“ ulovil. Pravda je většinou taková, že žena si vybírá, kdo ji bude lovit, někdy lov cíleně protahuje a až později muži dovolí, aby ji ulovil. Je těžko říci, kdo zvítězil, což je asi dobře, protože láska bývá nejčastěji ve dvojici.

Někdy se v praxi setkáváme s tím, že některé ženy popisují úbytek mužů – lovců. Spíš se jedná o zvýšenou stydlivost, nízké sebevědomí nebo nedostatek odvahy na straně mužů, když potkají krásnou, sebevědomou a soběstačnou ženu.

MUDr. Petra Sejbalová

Primářka Sexuologického oddělení FN Brno, soudní znalec v oboru zdravotnictví.

Zdroj: FN Brno

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).