Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Vyšetření prsu: ultrazvuk, nebo mamograf? od Dana - Absolvovala jsem oba způsoby vyšetření prsou a oba...

 • 24. 1. 2018 20:20

  Dana (neregistrovaný) ---.jarovnet.org

  Absolvovala jsem oba způsoby vyšetření prsou a oba jsou velmi nešetrné a bolestivé. U mamografu přílišné stlačení prsu ve "svěráku" a při UZ mi lékařka div nevyhloubila do obou prsou díry. Nelžete laskavě ani v tom, co se týče bolestivosti a ani v prý jednoznačném přínosu mamografického vyšetření. Mamograf totiž může objevit ložiska od cca 7mm a ještě navíc také dokáže vydat falešný obraz ložiska. Dále není pravda, že jeho záření je zanedbatelné. A aby toho nebylo málo, pokud v prsu již existuje ložisko, tak stlačením tkání rozptýlí karcinogenní buňky do krevního řečiště a uzlin. Proto již ve Švýcarsku zakázali využívání mamografu a v USA a Británii postupně doporučují snižovat jeho využívání v prevenci rakoviny prsu. Pro lékaře je pokaždé těžké změnit zafixované náhledy vyšetřovacích metod a způsobů léčby a vlastně tím popřít své dlouholeté přesvědčení a pracovní úsilí. Jedním z důvodů, proč nezavrhnout mamograf je jistě i jejich drahý nákup, takže se přece musí využít, že! Novou nadějí je termograf, který pracuje neinvazivně a dokáže odhalit ložiska menší než 7mm. Jenže do jeho nákupu se nikomu nechce, protože co pak s tou spoustou drahých mamografů? Osobně kombinuji pravidelné samovyšetření prsou se sonografií jednou za dva roky a věřím, že diagnostika prsou se začne seriózně zabývat i jinými formami vyšetření, např. termograf anebo elektroimpedanční tomografie - EIT.

 • 9. 3. 2018 12:56

  Dasa (neregistrovaný) 194.12.33.---

  Nechávám si pravidelně dělat pouze sono prsů, jelikož mi jedna velice nepříjemná zkušenost s mamografem bohatě stačí. Nevěřím, že mamograf není škodlivý, nechávat si každé dva roky lisovat a ozářit prsa může rakovinu akorát tak vyvolat. Moje známá pracuje léta v Německu na klinice a nechává si vyšetřit prsa pouze ultrazvukem, lékař jí dokonce řekl, že ultrazvuk je přínosnější.

 • 16. 4. 2018 14:20

  viktorka (neregistrovaný) ---.ipv6.broadband.iol.cz

  Nesouhlasím s tím, že vyšetření na mamografu je bolestivé. Pocit pár vteřin stisknutého prsu je zanedbatelný. Jsou daleko horší nepříjemné, nebo i bolestivé pocity, než na mamografickém vyšetření. Ženy mají naprosto zbytečný strach. Chodím na toto vyšetření už řadu let, takže vím, o čem mluvím.

 • 25. 4. 2018 22:01

  Dana (neregistrovaný) 91.103.167.---

  Plně souhlasím s Vaším názorem na mamograf,to že je bolestivý - záleží od obsluhy,to bych pominula.Ale souhlasím s názorem na mamograf že je škodlivý, při vyšetření stejně nezobrazil žádný nález ale ultrazvuk ano.Taktéž souhlasím že vyšetřovací metody a léčba je konzervativní a zastaralá........

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).