Hlavní navigace

Vědci: Jezte víc, kalorie jsou špatně spočítané

18. 11. 2009

Sdílet

Britští vědci přinesli dobrou zprávu všem, kteří mají rádi jídlo. Tvrdí, že množství kalorií, které by měl člověk během dne přijmout, by mělo být vyšší až o 16 procent! Britská vláda je výsledkem zděšena a bojí se narůstající obezity. Znamená to opravdu, že si můžeme dopřávat?

Pokud jste se drželi obecného doporučení, že žena by měla denně přijmout 2000 kcal a muži 2500 kcal, asi jste podle britských vědců trpěli. Podle Vědeckého výboru pro výživu, který funguje při britské vládě, by příjem kalorií u mužů měl být vyšší o 400 kalorií, u žen o 320 kalorií, napsal britský server FOODnavigator.com. Okamžitě se v britských médiích objevily zprávy, že to znamená, že si lidé mohou dopřát denně jeden cheesburger nebo dva pytlíky brambůrek navíc. Je to tak opravdu?

Čtěte téma: Sportuji, ale nehubnu. Proč?

Hýbeme se víc, než se předpokládalo

Obezita

Ne, tvrdí vědci. Jejich cílem bylo upozornit na skutečnost, že se hýbeme mnohem více, než předpokládali odborníci, kteří v roce 1991 vypočítávali množství doporučených kalorií. Nezahrnuli totiž údajně běžné denní úkony, kterými vydáváme energii. Neznamená to ovšem, že bychom si mohli dopřávat více nezdravých potravin!

Věříte britským vědcům, že můžeme jíst víc, protože se více hýbeme?

Čtěte téma: Jak si při hubnutí pochutnat a zároveň nepřibrat

Zjištěním vědců je britská vláda znepokojena, protože země se stále více potýká s problémem obezity. Někteří kritici dokonce osočili úředníky ministerstva zdravotnictví, že se snaží zprávu zamést pod koberec.

„Není absolutně pravda, že bychom se snažili zprávu zamést pod koberec. Naopak jsme ji zveřejnili na internetu a otevřeli odbornou diskusi,“ řekl pro FOODnavigator.com mluvčí britského ministerstva zdravotnictví.

Britská vláda nemusí doporučení zvýšit denní energetický příjem akceptovat, dodává server FOODnavigator.com.

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).