Hlavní navigace

V Číně se objevila "černá smrt". Plicní mor zabil dva lidi, deset tisíc v karanténě

Ludmila Hamplová

Plicnímu moru v provincii Čching-chaj na severozápadě Číny podlehl již druhý muž. Deset tisíc obyvatel města zasaženého vysoce infekční nemocí zůstává proto v karanténě, informuje v pondělí agentura Reuters. Druhou obětí infekce plicního moru ve městě C'-kche-tchan se stal sedmatřicetiletý muž, který je sousedem dvaatřicetiletého pastevce, který nemoci podlehl jako první. Čínské úřady první úmrtí na plicní mor oznámily v neděli, neuvedly však, kdy přesně k úmrtí došlo.

Doba čtení: 1 minuta

Plicnímu moru v provincii Čching-chaj na severozápadě Číny podlehl již druhý muž. Deset tisíc obyvatel města zasaženého vysoce infekční nemocí zůstává proto v karanténě, informuje v pondělí agentura Reuters.

Druhou obětí infekce plicního moru ve městě C'-kche-tchan se stal sedmatřicetiletý muž, který je sousedem dvaatřicetiletého pastevce, který nemoci podlehl jako první. Čínské úřady první úmrtí na plicní mor oznámily v neděli, neuvedly však, kdy přesně k úmrtí došlo.

U deseti dalších lidí byla nákaza plicním morem potvrzena. Většina nakažených patří k příbuzným dvaatřicetiletého muže, jsou hospitalizováni a jejich zdravotní stav je stabilizovaný.

Deset tisíc obyvatel města, kde se nákaza nebezpečnou chorobou vyskytla, je nyní v karanténě. Nikdo z nich nesmí město opustit a úřady se nyní snaží najít všechny, kteří přišli s oběma nemocnými do kontaktu. Úřady na místo vyslaly tým lékařů.

Plicní mor je nejvzácnější formou moru. Přenáší se mezi lidmi vzduchem a nakazit se je možné zejména při kašlání. Prvními příznaky je horečka, bolest hlavy a také nedostatek dechu. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) patří mezi nejsmrtelnější infekční onemocnění. Člověk na něj může zemřít již 24 hodin po nakažení.