Hlavní navigace

V Číně se objevila "černá smrt". Plicní mor zabil dva lidi, deset tisíc v karanténě

3. 8. 2009

Sdílet

Plicnímu moru v provincii Čching-chaj na severozápadě Číny podlehl již druhý muž. Deset tisíc obyvatel města zasaženého vysoce infekční nemocí zůstává proto v karanténě, informuje v pondělí agentura Reuters. Druhou obětí infekce plicního moru ve městě C'-kche-tchan se stal sedmatřicetiletý muž, který je sousedem dvaatřicetiletého pastevce, který nemoci podlehl jako první. Čínské úřady první úmrtí na plicní mor oznámily v neděli, neuvedly však, kdy přesně k úmrtí došlo.

Plicnímu moru v provincii Čching-chaj na severozápadě Číny podlehl již druhý muž. Deset tisíc obyvatel města zasaženého vysoce infekční nemocí zůstává proto v karanténě, informuje v pondělí agentura Reuters.

Druhou obětí infekce plicního moru ve městě C'-kche-tchan se stal sedmatřicetiletý muž, který je sousedem dvaatřicetiletého pastevce, který nemoci podlehl jako první. Čínské úřady první úmrtí na plicní mor oznámily v neděli, neuvedly však, kdy přesně k úmrtí došlo.

U deseti dalších lidí byla nákaza plicním morem potvrzena. Většina nakažených patří k příbuzným dvaatřicetiletého muže, jsou hospitalizováni a jejich zdravotní stav je stabilizovaný.

Deset tisíc obyvatel města, kde se nákaza nebezpečnou chorobou vyskytla, je nyní v karanténě. Nikdo z nich nesmí město opustit a úřady se nyní snaží najít všechny, kteří přišli s oběma nemocnými do kontaktu. Úřady na místo vyslaly tým lékařů.

Plicní mor je nejvzácnější formou moru. Přenáší se mezi lidmi vzduchem a nakazit se je možné zejména při kašlání. Prvními příznaky je horečka, bolest hlavy a také nedostatek dechu. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) patří mezi nejsmrtelnější infekční onemocnění. Člověk na něj může zemřít již 24 hodin po nakažení.

Autor článku

Autorka je už od dětství velmi zvědavá a neustále se ptá, proč něco tak je nebo není. Miluje vaření a výpravy za chutěmi a vůněmi.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).