Hlavní navigace

U léku na ptačí chřipku se neprokázaly účinky

19. 2. 2009

Sdílet

U Tamiflu, údajně jediného léku na ptačí chřipku, se po čtyřech letech od jeho distribuce neprokázaly požadované účinky. Podle odborného časopisu New England Journal of Medicine lék na zmutovaný virus ptačí chřipky (H5N1) nezabírá. I Evropská komise potvrdila, že by lék ve více než dvaceti procentec
U Tamiflu, údajně jediného léku na ptačí chřipku, se po čtyřech letech od jeho distribuce neprokázaly požadované účinky. Podle odborného časopisu New England Journal of Medicine lék na zmutovaný virus ptačí chřipky (H5N1) nezabírá. I Evropská komise potvrdila, že by lék ve více než dvaceti procentech případů nezabral.

Česká republika nakoupila v roce 2006 zásoby Tamiflu celkem za 300 milionů korun. Podobně jsou na tom i ostatní evropské státy a například Španělsko dalo za lék přes 100 milionů eur. Na virus H5N1 podle dostupných údajů v roce 2007 zemřeli dva lidé a to i přes to, že proti němu byli očkováni. Podle údajů Ministerstva zdravotnictví u nás nákaza virem ptačí chřipky nehrozí. Všichni pracovníci Státního veterinárního ústavu, kteří s virem mohli přijít do styku během výzkumů, byli vyšetřeni v Národní referenční laboratoři pro chřipku a žádné zdravotní potíže se u nich neprojevily.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autorka během své krátké redaktorké dráhy vystřídala psaní recenzí pro tištěný hudební časopis za internetový server Vitalia.cz. Mezitím také přispívala do norského školního časopisu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).