Hlavní navigace

Stopy kokainu našly v Red Bullu po Tchaj-wanu i v Hongkongu

3. 6. 2009

Sdílet

Hongkongské úřady oznámily, že nalezly v plechovkách Red Bullu stopy kokainu. Před pár dny bylo na Tchaj-wanu ze stejného důvodu úředně zabaveno okolo 18 tisíc kusů populárního nápoje. A o týden dříve byly plechovky s Red Bull Colou staženy z prodeje také v Německu. „Laboratorní testy Centra pro kontrolu potravin prokázaly, že malé množství drogy obsahuje Red Bull Cola, Red Bull bez cukru a Red Bull energetický nápoj,“ citovala agentura AFP oficiální zprávu hongkongského centra.

Hongkongské úřady oznámily, že nalezly v plechovkách Red Bullu stopy kokainu. Před pár dny bylo na Tchaj-wanu ze stejného důvodu úředně zabaveno okolo 18 tisíc kusů populárního nápoje. A o týden dříve byly plechovky s Red Bull Colou staženy z prodeje také v Německu.

„Laboratorní testy Centra pro kontrolu potravin prokázaly, že malé množství drogy obsahuje Red Bull Cola, Red Bull bez cukru a Red Bull energetický nápoj,“ citovala agentura AFP oficiální zprávu hongkon­gského centra.

I když podle prohlášení rozhodně nejde o hrozbu pro veřejné zdraví, největší obchodní řetězce v Hongkongu už nápoje stáhly z prodeje.

Společnost Red Bull testy okamžitě zpochybnila a tvrdí, že nezávislé rozbory, které nechala provést na nápojích ze stejné zásilky, přítomnost kokainu neprokázaly. Centrum pro kontrolu potravin podle vlastních slov našlo v jednom litru 0,1 až 0,3 mikrogramu ilegální drogy.

Hongkongská komisařka pro narkotika Sally Wongová řekla, že vláda přijme opatření pro případné závazky pro dovozce i maloobchodníky.

„Kokain je nebezpečná droga. Držení kokainu a obchodování s ním je trestný čin,“ uvedla Wongová. Marketingový ředitel Red Bullu pro asijský trh Daniel Beatty nicméně striktně odmítá možnost, že by se v produktech jeho firmy mohla droga vyskytovat.

„Není možné, že by Hong Kong nebo nějaké úřady našly stopy kokainu v Red Bullu,“ řekl Beatty v oficiálním prohlášení. „Očekáváme, že se brzy ukáže, že jde o nedorozumění.“

Podle jeho slov už vedení společnosti kontaktovalo ve stejné věci také tchajwanské úřady, které v uplynulých dnech zkonfiskovaly na 18 000 údajně kontaminovaných nápojů, přičemž v testech se bude pokračovat.

Z nápoje se stal jeden z nejoblíbenějších energetických nápojů světa.

Zdroj: Aktualne.cz

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).