Hlavní navigace

Staneme se národem otesánků?

11. 8. 2009

Sdílet

V Čechách je více než 16 procent dětí s nadváhou či obezitou. Tristní je naprostý nedostatek pohybových aktivit – třetina dětí má méně než 2 hodiny aktivního pohybu za týden. Pohybovou pasivitu je tak možné označit za stěžejní důvod vzniku zvýšené hmotnosti u dětí. Roční šetření (ukončené v r. 2008) organizovala Odborná společnost praktických lékařů pro děti a dorost a v rámci preventivních lékařských prohlídek se jej zúčastnilo 4 000 dětí ve věku 5, 13 a 17 let.

V Čechách je více než 16 procent dětí s nadváhou či obezitou. Tristní je naprostý nedostatek pohybových aktivit – třetina dětí má méně než 2 hodiny aktivního pohybu za týden.

Pohybovou pasivitu je tak možné označit za stěžejní důvod vzniku zvýšené hmotnosti u dětí. Roční šetření (ukončené v r. 2008) organizovala Odborná společnost praktických lékařů pro děti a dorost a v rámci preventivních lékařských prohlídek se jej zúčastnilo 4 000 dětí ve věku 5, 13 a 17 let.

Rodina-a-vztahy-deti-a-vychova-jidlo

Do obezitologické ambulance přichází v posledních letech celá řada dětí, jejichž hmotnost převyšuje doporučené hodnoty pro danou věkovou kategorii i dvojnásobně“, říká dětská obezitoložka z pražské VFN, MUDr. Alexandra Moravcová. „Problém je bohužel často v přístupu rodičů, kteří si přijdou jen ověřit, zda není příčina zvýšené hmotnosti zdravotního charakteru a další kroky nepodnikají. Nadváha či obezita však s sebou zdravotní komplikace přináší, a to např. v podobě zvýšené hladiny cholesterolu, hypertenze apod.“ dodává Moravcová.

„Pro vznik nadváhy a obezity je zásadní problém nerovnováha mezi energetickým příjmem a výdejem“, říká Mgr. Pavel Suchánek, odborník na sportovní výživu a pohybové aktivity u dětí, a dále doplňuje: „třetina dětí zařazených do průzkumu se věnuje pohybu méně
než 2 hodiny týdně, přitom optimum je cca 5 hodin týdně“.

Je vhodné děti navyknout na pravidelný pohyb již od útlého věku a učinit z něho přirozenou součást jejich životního stylu. Platí pravidlo, že sport a pohyb obecně by měl pro děti představovat zábavu a relaxaci a nikoli nepříjemnou povinnost či stres. Zejména v mladším věku nejsou vhodné vrcholové aktivity, ale spíše sportovní kroužky zaměřené na celkovou kondici a vyvážený tělesný vývoj (např. plavání). V současnosti je navíc nabídka rekreačních aktivit velice široká, takže si každý může vybrat podle chuti a předpokladů.

„Úprava stravy dětí trpících nadváhou či obezitou neznamená redukční dietu ve stejném smyslu, v jakém ji chápeme u dospělých. I děti s nadváhou totiž potřebují pro svůj vývoj dostatek živin, které jim striktní dieta nedodá“, říká Jitka Rusková, nutriční terapeutka z Poradenského centra Výživa dětí, a dále dodává: „ Jídelníček by měl být pestrý a obsahovat dostatek ovoce a zeleniny (5 porcí denně), kvalitní libové maso, dostatek mléka a výrobků z něho (přednostně polotučných), pro starší děti celozrnné pečivo a pochopitelně dostatečný pitný režim. Ani u silně obézních dětí není vhodné zásadně omezovat konzumaci tuků, které dětský organizmus potřebuje pro svůj růst a vývoj. Pozornost je však třeba věnovat výběru správných tuků – 2/3 by měly být pokryty tuky rostlinného původu a zbývající 1/3 připadá na méně vhodné tuky živočišné. Co se týče sladkostí, neměly by být úplným tabu, spíše je třeba se zaměřit na ty správné, např. sušené ovoce, ořechy či kvalitní čokolády s vysokým podílem kakaových součástí“.

Více informací o výsledcích průzkumu i o správné dětské výživě a zdravém životním stylu naleznete na www.vyzivadeti.cz či získáte na bezplatné informační lince 800 230 000. Bezplatná infolinka je k dispozici každý všední den od 9 do 17 hodin.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).