Hlavní navigace

Názor k článku Selen v potravinových doplňcích výrazně zvyšuje riziko rakoviny od Jirka - Jen k některým bodům: > Pokud se týká zpochybňování...

 • 17. 3. 2014 19:09

  Jirka (neregistrovaný) 2a00:1028:8d1e:----:----:----:----:----

  Jen k některým bodům:

  > Pokud se týká zpochybňování výsledků studie SELECT, pak je třeba říci, že na zmiňovaném serveru osel.cz je odkaz na samotnou studii a celou řadu doprovodné literatury, takže veřejně známý není jenom "abstrakt"

  Na oslu rozhodně není odkaz na samotnou studii, ale spíše na shrnutí pro veřejnost. Samotné výsledky studie SELECT jsou např. zde:

  http://jama.jamanetwork.com/article.aspx?articleid=1104493

  Tam ovšem o tom 91% zvýšení rizika není ani slovo - to je třeba tady (pouze abstrakt, plný text si musíte koupit):

  http://jnci.oxfordjournals.org/content/early/2014/02/21/jnci.djt456.abstract

  > Také bych podotkl, že podobné studie často celosvětově publikované pracují většinou se stovkami, někde dokonce s desítkami pokusných osob, takže 35 000 lidí je unikum

  Je ze statistických důvodů nemožné, aby byla podobná studie byla kdekoli provedena s desítkami až stovkami osob. Ve skutečnosti je 35000 osob docela běžné číslo pro podobné (RCT) studie zkoumající (kvantitativně) podobné jevy. Například studie ATBC (jejíž závěry má SELECT popřít) měla cca 30000, nedávno i zde zmíněná kanadská studie o mamografii tuším cca 80000 (celkem) - přesto její síla nebyla dostatečná, mádráská studie BCG vakcíny celkem 260000 atd. A pokud to pořád obdivujete jako obrovské číslo, vězte, že to o 17 % zvětšené riziko skupiny dostávající vitamin E je na hraně detekovatelnosti v této studii při její velikosti.

  > a je jedno, jestli se takový počet nazývá reprezentativní nebo nějak jinak

  Jedno je kolečko od trakaře. Pokud už o tom píšete, měl byste zejména vědět, že "reprezentativnost" vzorku nevyjadřuje jeho velikost.

  > Důležité je, že téměř vylučuje chybu

  To opravdu ne, jak jsem napsal výše, je to akorát na hraně (a záleží to i na jiných věcech). Nastudujte si statistiku.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).