Hlavní navigace

Názor k článku Schizofrenie: choroba z nejtěžších od xsouku04 - Vypadá to, že schizofrenie je taková laciná nálepka...

 • 25. 11. 2018 9:03

  xsouku04

  Vypadá to, že schizofrenie je taková laciná nálepka pro téměř všechny psychiatrické problémy kromě deprese.
  Stačí nějaký náznak bludu a diagnóza je zdá se hotová.

  A věřím, že tlak výrobců léků musí být obrovský. Tlak na to něco během těch deseti minut předepsat, je obrovský. Doktoři obecně mají velký problém přiznat si, že něco léčit neumí, nebo jen způsobem pokus omyl či experimenty - individuální přístup.

  Vezměme si takovou chřipku a nachlazení (rýmu). Většina lidí má rýmu několikrát do roka způsobuje ekonomice obrovské škody, protože ji provází i únava. Buď je z toho neschopenka, nebo dotyčný nakazí v práci všechny ostatní. Ale nikdo se tím nezabývá. Na běžné méně nebezpečné virózy prostě žádný účinný lék neexistuje. Přitom ale nikdy neodejdete s prázdnou a vždy vám nějaký "nesmysl" předepíší.

  Obávám se že podobným bludem budou trpět i psychiatři, kdy mají tendenci něco předepsat i kdyby to byl výstřel do tmy. Jejich ego jim nedovolí přiznat, že neví a je tedy lepší nic nepředepisovat. Aby jejich naivita vyplula napovrch, je třeba provádět složitější experimenty, kdy se pak ukáže, že jsou schopni potvrdit diagnózu a předepsat léky i zdravému, třeba jen výstřednímu člověku. Bohužel takové experimenty, kdy by se snažil své kolegy nachytat, dělá jen málokdo. A přitom obecně chybné diagnózy jsou ve zdravotnictví největší škodná. Jak finančně tak na zdraví pacientů.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).