Hlavní navigace

Rath: Vlnu prasečí chřipky si vymyslely farmaceutické firmy

22. 7. 2009

Sdílet

Světovou pandemii takzvané prasečí, nebo-li mexické či nové chřipky si podle středočeského hejtmana a exministra zdravotnictví Davida Ratha (ČSSD) vymyslely farmaceutické firmy, aby zvýšily odbyt svých léků. Rath to napsal v předvolebních novinách sociální demokracie. „Zhruba před čtyřmi lety celý svět podléhal hysterii s ptačí chřipkou. Já k tomu byl jako lékař rezervovaný. Přišlo mi to spíš jako mediální bublina vytvořená na zakázku výrobců antivirotik, které nikdo nepotřeboval a nikdo je…

Světovou pandemii takzvané prasečí, nebo-li mexické či nové chřipky si podle středočeského hejtmana a exministra zdravotnictví Davida Ratha (ČSSD) vymyslely farmaceutické firmy, aby zvýšily odbyt svých léků. Rath to napsal v předvolebních novinách sociální demokracie.

„Zhruba před čtyřmi lety celý svět podléhal hysterii s ptačí chřipkou. Já k tomu byl jako lékař rezervovaný. Přišlo mi to spíš jako mediální bublina vytvořená na zakázku výrobců antivirotik, které nikdo nepotřeboval a nikdo je nekupoval. Čas mi dal za pravdu. Kde je dnes ptačí chřipka?“ ptá se ve stranickém lis­tu Rath.

„Na 99 procent se historie se bude opakovat i s prasečí chřipkou. To znamená – je to velká mediální bublina,“ dodal Rath v rozhovoru pro zpravodajskou stanici Českého rozhlasu Rádio Česko. Na světě dosud na vir A/H1N1, který způsobuje prasečí chřipku, zemřelo přes 700 lidí a téměř 100 tisíc se jím nakazilo. Česká republika dosud eviduje 28 nakažených, žádný pacient na tuto nemoc nezemřel.

Čtěte také: Komu hrozí prasečí chřipka?

Autor článku

Zakladatel serveru Vitalia.cz a jeho šéfredaktor v letech 2008 až 2009

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).