Hlavní navigace

Názor k článku Proteinová dieta baví bohaté muže a odrovnává ledviny od Já - Ten článek mi přijde jako z roku 70....

 • 7. 9. 2015 21:38

  (neregistrovaný) 91.199.207.---

  Ten článek mi přijde jako z roku 70. Když nebudete jíst tučné, nebudete mít nadváhu. Když chcete hubnout, sportujte v tepovém pásmu, kde se spalují tuky. Obojí je překonané a dokazují to všechny ty skinny-fat holky ve fitkách na rotopedu. Na první pohled to vypadá logicky, ale kdo zná fyziologii a biochemii těla, tak ví, že to tak jednoduché není.
  1) je potřeba cílovat procento tělesného tuku, ne hmotnost. Což má tu nevýhodu že se to špatně měří. Když někdo nabere svaly a tuk zůstane stejný, je to dobře, ale váha ukazuje přibral.
  2) sacharidy se primárně ukládají do svalů, potom do tuku. Když jsou svaly plné, jdou do tuku. Sacharidy tedy jen při fyzické aktivitě. Tuky si tělo umí převést na cukry. Naopak některé esenciální tuky z cukrů udělat nejdou. U tuků je fajn, že se tráví déle, takže je tělo stíhá průběžně spalovat a nemusí se uložit. Kdo není fyzicky aktivní, tak by měl omezit hlavně sacharidy. Nevýhoda tuků je, že na stejnou váhu mají 4x víc energie, takže jsou menší porce atd. Nejhorší jsou "rychlé cukry", protože ty se vstřebají rychle, tělo je musí uložit, svaly mají své limity a tak to jde do tuků.
  3) aerobní aktivita je sice fajn, ale je potřeba si to spočítat. Jsou dva lidi oba 80kg, jeden 10kg tuku, druhý 20kg. První má zhruba o (70/60-1) 16% větší bazální metabolismus, což je řečeno čísly zhruba 1500kJ denně. Takže mít víc svalů je jako 40 minut běhu každý den. Navíc bazální metabolismus jede z největší části na tuky. Při hubnutí je tedy primární zvýšit svalovou hmotu, která ty tuky potom v podstatě vyžere. To jde nejrychleji silovým tréningem. Další věc je, že silový tréning aktivuje metabolismus až na dva dny. Takže když člověk jeden den posiluje tak druhý den jakoby běžel 30 minut. Takže vydané kalorie nakonec stejné jako běžec, ale víc svalů vede k tomu, že se bude i potom spalovat víc, jak jsem psal na začátku bodu 3
  4) tělo je hodně řízené hormony a jejich nerovnováha vede k přibírání a hubnutí (např problémy se štítnou žlázou, steroidy atd.) Stresový hormon kortizol vede k tloustnutí, hlavně v oblasti břicha. Výhoda kardio tréningu je, že se při něm víc odbourávají stresové hormony, naopak posilování je spíš zátěž. Kortizol uklidňuje taky třeba jóga, meditace atd. Je potřeba omezit stres - dost spát, psychická pohoda. Časování příjmu potravy hraje dost roli. Jíst nepravidelně znamená pro tělo stres.
  Takže:
  1) posilovat
  2) snižovat stres
  3) jíst sacharidy jen při fyzické aktivitě
  4) nepřejídat se a jíst zdravé potraviny

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).