Hlavní navigace

Příspěvek na lázně: přehled pojišťoven podle výše výdajů

11. 2. 2016

Sdílet

 Autor: Shutterstock.com
Na příspěvcích na lázeňskou péči se největší měrou podílí největší Všeobecná zdravotní pojišťovna. Druhá v pořadí je Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra, následuje Česká zdravotní průmyslová pojišťovna.

Nebojte se požádat o lázně, vyzývá Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) své klienty. Současně apeluje na lékaře, aby svým pacientům, kteří mají na lázně nárok, neváhali tuto péči doporučit. „Revizní lékaři pojišťovny pak všechny řádně indikované lázeňské návrhy bez zbytečných průtahů potvrzovali,“ uvádí mluvčí Oldřich Tichý. Tento přístup je dle VZP důvodem, proč se v loňském roce v lázních léčilo 54 338 jejích klientů, tedy o 40 % více než v roce 2013.

Kolik klientů VZP se léčilo v lázních a kolik za ně pojišťovna zaplatila

„Z výše uvedené tabulky je zřejmé, že výdaje VZP za lázeňskou péči rostly výrazně rychleji než počty v lázních léčených klientů. To bylo způsobeno mimo jiné tím, že se ve sledovaném období z rozhodnutí ministerstva zdravotnictví prodloužila u některých diagnóz délka pobytu v lázních ze tří na čtyři týdny,“ vysvětluje mluvčí.

Nejčastěji jsou klienti v lázeňské léčebně v rehabilitační péči s některou z nemocí pohybového ústrojí – každoročně jde až o polovinu všech hrazených lázeňských pobytů. Další frekventovanou indikační skupinou jsou nemoci nervové, za kterými následují nemoci oběhového ústrojí.

Výdaje zdravotních pojišťoven za lázeňskou péči

Následující tabulka ukazuje, kolik za lázeňskou péči pro své klienty platí jednotlivé pojišťovny. Protože zdravotně pojistné plány některých pojišťoven pro rok 2016 ještě nejsou k dispozici a totéž platí o datech za rok 2015, vychází srovnání z údajů zveřejněných ke konci roku 2014. „Čísla pro letošek budou sice o něco vyšší, nicméně na trendu a vzájemných rozdílech se už několik let nic výrazně nemění,“ říká Oldřich Tichý z VZP.

Očekávané výdaje jednotlivých pojišťoven za lázeňskou péči v roce 2014 *

* Poznámka: Jde o tzv. očekávanou skutečnost k 31. 12. 2014, kterou pojišťovny zveřejnily ve svých zdravotně pojistných plánech. Konečné náklady se proto mohou mírně lišit, jako je tomu např. při porovnání skutečných nákladů VZP za rok 2014 (první tabulka) a očekávaných nákladů VZP za rok 2014 (druhá tabulka). Aktuálnější údaje však nejsou doposud veřejně k dispozici.


Autor: VZP

VZP tyto informace a porovnání s ostatními pojišťovnami zveřejňuje v termínu, kdy je možné změnit svoji zdravotní pojišťovnu, a ty se snaží upozorňovat na své přednosti a benefity; i příspěvek na lázně může být jednou z motivací k přeregistraci.

Podrobné podmínky k termínům změny zdravotní pojišťovny najdete na serveru 120na80.cz:

Změna zdravotní pojišťovny: pravidla pro rok 2016

Při výběru je dobré zohlednit osobní potřeby, ale také proklientský přístup, množství poboček či smluvní pokrytí jednotlivých pojišťoven.

Použité zdroje: TZ Všeobecná zdravotní pojišťovna, Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).