Hlavní navigace

Po paleodietě se tloustne, zjistili vědci v Austrálii

23. 3. 2016

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Paleodieta má řadu zastánců, ale i stále se prodlužující řadu odpůrců. Teď přibudou další, neb se zjistilo, že po paleodietě se tloustne. A to dost.

Začátek nového roku a příchod jara znamenají pro provozovatele fitnes center žně. Kde kdo chce zhubnout, co během let či zimy nabral, a tak se potí a mučí, ale protože to dlouho nevydrží, vrhá se na diety. Na ty zaručené, kterým podlehly i světové star. To by v tom byl čert, aby nezabraly i na českého tlouštíka. V pomyslné hitparádě popularity jsou na vrcholu proteinová dieta, Ketodiet a paleodieta. Poslední jmenovaná se však znenadání objevila na chvostu žebříčku, jak dnes píšou Lidovky.cz. Paleodieta zrovna moc k hubnutí není, prý se po ní tloustne.

Co je to paleodieta?

Paleodieta se zakládá na návratu ke stravování jeskynního muže – lovců a sběračů. Je založená na vysokém příjmu bílkovin, zejména z tučného masa a ryb, doplněných o ovoce a zeleninu bohaté na vlákninu. Úplně vylučuje mléčné výrobky, výrobky z obilnin, cukry a novější odrůdy zeleniny a ovoce. Radikální paleodieta navíc zakazuje tepelnou úpravu potravin – maso i zelenina by tedy měly být konzumovány v syrovém stavu. Jídlo by se navíc mělo jíst pouze jednou nebo dvakrát denně, s občasným obdobím hladovění.

Kladné účinky paleodiety byly zpochybňovány již dříve

Jedná se o velmi kontroverzní dietu. Odpůrci tvrdí, že paleo člověk neměl zrovna velkou volbu výběru, jedl, co ulovil, jinak hladověl. Strava s vysokým podílem bílkovin pak pro něj byla nezbytná, kvůli velkému energetickému výdeji. Bílkoviny se navíc ukládaly do tuků jako zásoby nezbytné pro přežití v období hladovění. Zastánci zas okolí přesvědčují o tom, že pokud se budou dnešní lidé stravovat stejně jako jejich dávní pravěcí předkové, budou také stejně zdraví, protože tehdy například neznali rakovinu, cukrovku, vysoký krevní tlak, mrtvice, ale ani třeba deprese nebo schizofrenii.

Jenže, jak už jsme vás dříve informovali, Paleodieta – dieta z pravěku? Dvakrát zdravá není. Odborník na výživu, internista Pavel Kohout z pražské Thomayerovy nemocnice tehdy tyto domněnky vyvrátil. „Argumentace, že paleolitičtí lidé neměli rakovinu, je účelová, nedožívali se takového věku, v němž by se zhoubné nemoci projevily.“ Zdůvodnění, proč by se člověk měl takto stravovat, jsou prostě chybná. Známe 4 důvody, proč je princip paleodiety pochybný.

Paleopřibírání

A dnes se objevila navíc i zpráva o tom, že strava prostá sacharidů může mít pro hubnoucího efekt opačný. Jak uvedly Lidovky.cz, australští vědci zkoumali, zda paleodieta může být prospěšná pro pacienty s cukrovkou nebo prediabetes. A to tak, že jedné skupině myší s těmito symptomy podávali běžnou stravu a skupině druhé paleo stravu. Za pouhých osm týdnů myši na paleo stravě přibraly celých patnáct procent své dosavadní váhy a zvýšila se jim koncentrace glukózy v krvi. U člověka s cukrovkou nebo jen s kily navíc by se tak dieta mohla zvrhnout v rychlé přibírání.

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).