Hlavní navigace

Obrovští lidé mohou být velcí kvůli nebezpečné nemoci

10. 8. 2012

Sdílet

Příčinou abnormálního růstu nejen celého těla, ale zejména jeho koncových částí, třeba rukou a nohou, může být hormonální porucha. Projekt AKROSTOP pomáhá v boji s tímto onemocněním. Vzácná porucha tvorby růstového hormonu – akromegalie, onemocnění, které způsobuje nadměrný růst koncových částí těla a rovněž vnitřních orgánů a tkání člověka, je pro spoustu lidí stále onemocnění neznámé a často pozdě diagnostikované. Česká endokrinologická společnost za podpory farmaceutických společností Ipsen…

Příčinou abnormálního růstu nejen celého těla, ale zejména jeho koncových částí, třeba rukou a nohou, může být hormonální porucha. Projekt AKROSTOP pomáhá v boji s tímto onemocněním.

Vzácná porucha tvorby růstového hormonu – akromegalie, onemocnění, které způsobuje nadměrný růst koncových částí těla a rovněž vnitřních orgánů a tkání člověka, je pro spoustu lidí stále onemocnění neznámé a často pozdě diagnostikované. Česká endokrinologická společnost za podpory farmaceutických společností Ipsen Pharma a Pfizer proto iniciovala projekt s názvem AKROSTOP, jehož smyslem je informovat veřejnost o existenci onemocnění akromegalie, jeho příznacích a možnostech léčby.

Více o chrobě: Obří lidé mezi námi

Projekt AKROSTOP podporuje včasnou diagnostiku a léčbu akromegalie, kterou se zabývají odborná centra ve Všeobecné fakultní nemocnici Praha, Fakultní nemocnici Hradec Králové, Fakultní nemocnici Olomouc a Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně.

Zvětšují se hlavně koncové části těla

Akromegalie je hormonální porucha způsobená nadměrnou tvorbou růstového hormonu v dospělosti. Tento hormon vytváří a následně vylučuje orgán uložený na spodní části mozku – podvěsek mozkový neboli hypofýza. „Produkce růstového hormonu je pro dospělého člověka nepostradatelná při tvorbě kostní a svalové hmoty, správném fungování srdečního svalu nebo průběhu metabolismu cukrů, tuků a bílkovin. Zároveň stimuluje zadržování vody v organismu. Pokud je ale růstový hormon v dospělosti vylučován v nadbytku, způsobuje zvětšování koncových částí těla (např. rukou, nohou, čelistí) a vnitřních orgánů člověka,“ říká prof. Michal Kršek.

Akromegalie je léčitelná, ovšem je nutné včas rozpoznat příznaky a příčinu onemocnění a zahájit léčbu, především proto, že onemocnění způsobuje řadu dalších poruch a vede ke zvýšené nemocnosti a úmrtnosti pacientů.

poporodni_deprese

Léčba akromegalie spočívá v první fázi v odstranění nádoru na podvěsku mozkovém. Pokud operativní zákrok není úspěšný, mohou lékaři přistoupit k ozáření zbytku adenomu hypofýzy (nezhoubného nádoru) pomocí Leksellova gama-nože. Při trvající aktivitě onemocnění následuje medikamentózní léčba.

Čtěte dále: O lidech velmi zvláštních aneb Sloní muž a spol.

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).