Hlavní navigace

Nová narkotika se zatím prodávají legálně, vláda to chce změnit

Redakce

Vláda bude projednávat novelu, která navrhuje zařazení 33 látek mezi návykové. Návrh předložili poslanci napříč stranami, reagují tím na prudký nárůst nabídky nových narkotik, především v Moravskoslezském kraji, kam se jejich prodejci přesunuli po změně legislativy v Polsku.  Mezi látkami, které by měla novela zakázat, je například karfentanil, tapentadol, butylon, flefedron JWH-018, JWH-073, JWH-081, JWH-250, MDVP, mefedron, methylon, nafyron, salvinorin A, TFbMPP a ketamin. Obchody, kde se…

Doba čtení: 1 minuta

Vláda bude projednávat novelu, která navrhuje zařazení 33 látek mezi návykové. Návrh předložili poslanci napříč stranami, reagují tím na prudký nárůst nabídky nových narkotik, především v Moravskoslezském kraji, kam se jejich prodejci přesunuli po změně legislativy v Polsku. 

Mezi látkami, které by měla novela zakázat, je například karfentanil, tapentadol, butylon, flefedron JWH-018, JWH-073, JWH-081, JWH-250, MDVP, mefedron, methylon, nafyron, salvinorin A, TFbMPP a ketamin. Obchody, kde se nyní dají drogy legálně koupit, zakládají polské společnosti. 

Obchodníci v Ostravě či Českém Těšíně nabízejí například sáček s názvem Magic Apple. Prášek má podle expertů účinky podobné pervitinu. Náhražka marihuany se dá sehnat pod názvem Baka. Činností prodejců se už zabývá policie. Podle ostravských kriminalistů, ale obchodníci využívají toho, že některé látky nejsou zatím v ČR zakázané. Drogy se do Evropy dovážejí z Asie, do České republiky jsou distribuovány především z Polska.

Poslanci novelu předložili tak, aby mohla být schválena ve zrychleném řízení už v prvním čtení. Vzhledem k tomu, že za novelou stojí i koaliční poslanci, měla by vládou bez problémů projít. Poté o ní rozhodne Poslanecká sněmovna.