Hlavní navigace

Nejhorší je, když se chcete z mrtvice vyspat

26. 10. 2016

Sdílet

 Autor: Pixabay.com / geralt, podle licence: Public domain
Po propuknutí příznaků mrtvice má člověk jen čtyři a půl, maximálně šest hodin k započetí léčby. Platí ale, že čím dříve se dostane do nemocnice, tím lépe. Již po prvních pěti minutách totiž mozkové buňky začínají kvůli nedostatku kyslíku odumírat a po několika málo minutách či hodinách je mozek nenávratně poškozen.

Čeští lékaři poskytují pacientům s cévní mozkovou příhodou neboli mrtvicí špičkovou péči, která výborně obstojí i v celoevropském srovnání. Přesto ale u nás právě tato diagnóza patří mezi nejčastější příčiny úmrtí. Lidé totiž často podcení prvotní příznaky a k lékařům přijedou pozdě.

Čas je mozek: Máte maximálně šest hodin

Mezi základní příznaky cévní mozkové příhody patří pokleslý koutek na tváři, ochrnutí končetin nebo porucha řeči, což si lidé mohou spojovat s únavou či krátkou indispozicí. „Velmi obvyklé je, že prvotní symptomy mrtvice člověk podcení a jednoduše se z nich pokusí vyspat. To je ale vůbec to nejhorší, co může udělat,“ varuje neurolog Aleš Tomek.

Příznaky mrtvice – cévní mozkové příhody

  • pokleslý koutek na tváři
  • spadlé víčko
  • slabost končetin
  • zhoršená citlivost
  • částečné ochrnutí
  • závratě
  • poruchy řeči, porozumění nebo vidění
  • potíže bývají asymetrické, jednostranné
  • někdy obtížně poznatelné, např. jen pocit přeležené ruky

Ztrácí se tím čas, který je v případě mrtvice naprosto zásadní. „Po propuknutí příznaků mrtvice má člověk jen čtyři a půl, maximálně šest hodin k započetí léčby. Platí ale, že čím dříve se člověk dostane do nemocnice, tím lépe. Již po prvních pěti minutách totiž mozkové buňky začínají kvůli nedostatku kyslíku odumírat a po několika málo minutách či hodinách je mozek nenávratně poškozen,“ vysvětluje primář Tomek.

Jestliže mrtvice udeří, měla by se podle odborníků rychle zavolat záchranná služba, která pacienta převeze ke specialistům.

Z mrtvice se nevyspíš! Volej 155!

Zákeřnost mrtvice, stejně jako boj lékařů a pacientů s tímto onemocněním, připomíná Světový den mrtvice 29. října. Překvapivě si mnoho lidí myslí, že záchranka se volá pouze tehdy, když se někdo těžce zraní, má zjevný infarkt nebo rodí. Zbytečně pak 155 nezavolají ani tehdy, kdy by to bylo na místě. Nebojte se volat záchranku.

I na to se snažila upozornit akce v Praze na Andělu, kterou začal druhý ročník osvětové kampaně Čas je mozek. Návštěvníci velkého stanu zde mohli narazit na rozestlanou postel s jasným vzkazem: „Z mrtvice se nevyspíš! Volej 155!“

Mrtvice v 85 % případů vzniká ucpáním mozkové tepny krevní sraženinou. K jejímu odstranění lékaři obvykle volí trombolýzu, tedy podání léku na ředění krve. V Česku je ale hojně využívána i nejmodernější metoda léčby mrtvice, tzv. mechanická trombektomie, která spočívá ve vyjmutí sraženiny pomocí katetru zavedeného přes tříslo až do mozku. Podle statistik se v roce 2015 v celé Evropě touto metodou léčilo jedno až dvě procenta pacientů. V tuzemsku tak ovšem bylo léčeno 4,22 % pacientů. To je druhý nejlepší výsledek v Evropě – před Českem je pouze Německo.

„Není pochyb o tom, že péče o pacienty s cévní mozkovou příhodou má u nás skvělou úroveň. Stále je však nutné, aby se veřejnost naučila příznaky mozkové mrtvice rozeznat. Jen tak mohou lékaři začít s léčbou včas,“ upozorňuje primář Tomek.

MUDr. Aleš Tomek, Ph.D.

Primář Neurologické kliniky UK 2. LF a FN Motol

Předseda Cerebrovaskulární sekce České neurologické společnosti ČLS JEP

Zdroj: TZ Čas je mozek

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).