Hlavní navigace

Nechte si změřit průchodnost tepen, možná si zachráníte život

19. 11. 2009

Sdílet

Porucha prokrvení dolních končetin – nenápadná nemoc, která ovšem patří k nejzávažnějším civilizačním chorobám. Její zákeřnost spočívá v tom, že většina pacientů vůbec netuší, že ji má. Pokud lékaři neodhalí nemoc včas, zemře až třetina pacientů. Nechte se tento měsíc zdarma vyšetřit ve vybraných lékárnách.

Měření průchodnosti tepen na speciálním přístroji, který je jinak dostupný pouze na vysoce specializovaných pracovištích, je součástí informační kampaně o ischemické chorobě dolních končetin.  „Tu lze zařadit mezi nejzávažnější civilizační onemocnění. Vyrovná se i srdečnímu infarktu. Její zákeřnost spočívá v tom, že přes 60 procent nemocných o ní neví. V prvním stádiu totiž nemá žádné příznaky,“ vysvětluje praktická lékařka Kateřina Jurková.

Čtěte téma: Pijeme opravdu na zdraví?

Test trvá dvacet minut a zjistí průchodnost tepen dolních končetin ve srovnání s průchodností tepen na rukou. Právě na základě tohoto indexu lze nemoc odhalit už v prvním stádiu. „Pokud se ischemická choroba dolních končetin začne léčit až po objevení prvních bolestí, do pěti let na ni nebo přidružené nemoci umírá až 30 procent nemocných. Včasné zjištění zvyšuje účinnost léčby několikanásobně,“ dodává MUDr. Jurková.

obezita

Do projektu se zapojilo téměř 300 praktických lékařů s více než 3700 pacienty po celé ČR. Seznam lékáren, kde se můžete nechat zdarma vyšetřit, najdete na internetových stránkách farmaceutické společnosti Apotex, která akci pořádá. V Praze se bude měření pro velký zájem opakovat, přesný termín společnost teprve upřesní. 

Čtěte téma: Co je hodný a zlý cholesterol?

Mezi rizikové faktory ischemické poruchy dolních končetin patří zejména kouření, obezita, vysoký krevní tlak a cukrovka. Při její léčbě kromě léků pomáhají dieta s nízkým obsahem tuků, snížení váhy a pravidelný pohyb.

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).