Hlavní navigace

Na zeměkouli se oteplí do roku 2100 až o šest stupňů, tvrdí expert

Michaela Vydrová

Teplota na zeměkouli stoupne až o šest stupňů do roku 2100. „A to bude velice závažné pro lidstvo, ne pro planetu, protože ta už přežila leccos,“ uvedl na pražské bankovní a finanční konferenci expert na globání energetickou bezpečnost James Cusumano. Varoval, že v roce 2020 bude 60 procent globální energie pocházet z ropy oproti současným 40 procentům.

Doba čtení: 1 minuta

Teplota na zeměkouli stoupne až o šest stupňů do roku 2100. „A to bude velice závažné pro lidstvo, ne pro planetu, protože ta už přežila leccos,“ uvedl na pražské bankovní a finanční konferenci expert na globání energetickou bezpečnost James Cusumano.

Varoval, že v roce 2020 bude 60 procent globální energie pocházet z ropy oproti současným 40 procentům.

ropaRopa bude pohánět 1,25 miliardy aut. A právě černé zlato je největším zdrojem skleníkových plynů. „Klimatické změny postupují neuvěřitelnou rychlostí, energetická krize je blízko,“ uvedl Cusumano s tím, že říkat to v Česku asi není populární.

A nabídl řešení: Zvýšení energetické efektivity u aut a budov. Přechod na nefosilní paliva. Využítí vodíku jako zdroje energie a omezení získávání energie z jádra.

„Dnes potřebujeme v Americe na jednotku HDP o 40 procent energie méně než v roce 1975, kdy vypukla energetická krize,“ dodal James Cusumano. Je to podle něj důkaz pro to, že snižování energetické náročnosti může zmírnit pesimismus prognostiků.