Hlavní navigace

Na trhu je nebezpečné nádobí s formaldehydem

22. 7. 2015

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Nemáte doma melaminové nádobí, ze kterého se uvolňuje nadměrné množství formaldehydu? Podívejte se.

Na trhu se po nějaké době objevilo nádobí, které není radno používat. Jedná se o melaminové nádobí určené zejména dětem, které ze sebe uvolňuje nadměrné množství formaldehydu. Akutní expozice malým dávkám formaldehydu vyvolává bolesti hlavy a zánět nosní sliznice. Dráždí oči a vyvolává slzení. Rychle se vstřebává kůží a může způsobovat podráždění nebo alergické reakce. Podívejte se, zda hrnek nebo misku nemáte ve své kuchyni.

Ministerstvo zdravotnictví stanovilo jako nebezpečný výrobek:

Melaminová miska ZH ZEPHAN HOMES MELAMINE WARE
NO.Z007–1–1-BOWL

Melaminový hrnek s víčkem MELAMINE WARE NO.1013značení dle dolepené etikety: ZBOZI – DOMATR.

Melaminová miska ZH ZEPHAN HOMES MELAMINE WARE
NO.Z007–1–1-BOWL

Výrobce/ Dovozce/ Země původu: neuvedeno

Distributor/Prodejce: Bao Duat Vu, Hulvácká 2497/8, 700 30 Ostrava – Zábřeh
IČ: 27795632

Popis: Kulatá bílá miska s potiskem (zlaté kytičky a lístky, modré stonky), na dně je z vnější strany vyražen text identifikující výrobek. Výrobek je prodáván nebalený.

Odůvodnění: Laboratorními testy byla prokázána skutečnost, že výrobek za předvídatelných podmínek použití uvolňuje formaldehyd v množství 17 mg/kg simulantu. To je v rozporu s články 10 a 11 Nařízení Komise (EU) č. 10/2011 o materiálech a předmětech z plastů určených pro styk s potravinami ve spojení s přílohou I tohoto nařízení (referenční č. 17260, č. látky 98) a přílohou II. Limit (15 mg formaldehydu/kg simulantu) uvedený v tomto nařízení byl tak překročen. Akutní expozice malým dávkám formaldehydu vyvolává bolesti hlavy a zánět nosní sliznice. Formaldehyd dráždí oči a vyvolává slzení. Rychle se vstřebává kůží a může způsobovat podráždění nebo alergické reakce.

Melaminový hrnek s víčkem MELAMINE WARE NO.1013
značení dle dolepené etikety: ZBOZI – DOMATRI

Výrobce/ Dovozce/ Země původu: neuvedeni / Čína

Distributor/Prodejce: Bao Duat Vu, Hulvácká 2497/8, 700 30 Ostrava – Zábřeh
IČ: 27795632 (prodejna: Výprodej, Horní 1110/54, Ostrava – Hrabůvka)

Popis: Bílý melaminový hrnek s víčkem a potiskem oveček na louce se stromy. Na dně je z vnější strany vyražen text identifikující výrobek. Tento text je přelepen bílou papírovou etiketou s nápisem ZBOZI-DOMATRI. Výrobek je prodáván balený v plastové průhledné folii.

Odůvodnění: Laboratorními testy byla prokázána skutečnost, že výrobek za předvídatelných podmínek použití uvolňuje formaldehyd v množství 1000 mg/kg simulantu. To je v rozporu s články 10 a 11 Nařízení Komise (EU) č. 10/2011 o materiálech a předmětech z plastů určených pro styk s potravinami ve spojení s přílohou I tohoto nařízení (referenční č. 17260, č. látky 98) a přílohou II. Limit (15 mg formaldehydu/kg simulantu) uvedený v tomto nařízení byl tak překročen. Akutní expozice malým dávkám formaldehydu vyvolává bolesti hlavy a zánět nosní sliznice. Formaldehyd dráždí oči a vyvolává slzení. Rychle se vstřebává kůží a může způsobovat podráždění nebo alergické reakce.

Zdroj: MZCr

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).