Hlavní navigace

Názor k článku Na přebytek bílkovin nemáme játra ani ledviny od Karel - Tahle dieta také mimo jiné popírá evoluci a...

 • 26. 4. 2016 13:25

  Karel (neregistrovaný) 93.90.162.---

  Tahle dieta také mimo jiné popírá evoluci a přirozený výběr. Vezměte si skupinu 10000 lidí, z nichž 90% neumí trávit obiloviny, mají nesnášenlivost na lepek a pokud se v dospělosti napijí mléka, tak dostanou křeče do břicha a pose.ou se. A jen pouhých 10% je schopno tuhle "zcela ne-paleo" stravu strávit bez vážných problémů. Po pár desítkách až stovkách generací najednou zjistíte, že se poměr obrátil. Kdykoliv přišla tuhá zima, tak ta první skupina měla horší šance na přežití než ta druhá. Obilí, seno a zvířata dojící mléko dokážete na zimu uschovat mnohem lépe než maso.

  U lidí, kteří žijí dlouhodobě v oblastech s výraznými změnami počasí (jako například u nás), je problém s trávením "moderní" stravy relativně vzácný. Ne že bychom se nějak evolučně zlepšili, ale naši bratři, kteří chleba jíst nemohli, už před staletími umřeli hlady.

  U lidí, kteří žijí v oblastech se stálým počasím, jsou tyhle "potravinové nesnášenlivosti" mnohem častější. V rovníkové Africe nepředstavuje neschopnost trávit lepek a laktózu výraznou evoluční nevýhodu.

  Takže archeologové a bilogové mají pravdu: v době kamenné by tehdejším lidem (asi bez ohledu na druh) dnes běžné množství lepku/laktózy/cukrů apod. působily vážné zdravotní obtíže. Jenže ona jich také už většina vymřela. Jsme potomky těch pár jedinců, kteří po řízku nekolabují na ledvinovou koliku, po snědení placky z mouky nedostanou zánět střev, po mléku se nepose.ou a medu a cukru můžeme sníst hrsti bez rizika hyperglykemického záchvatu. Na druhou stranu nic z toho nedokážeme bez problému snášet dlouhodobě, zas až tak jiné naše geny také nejsou.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).