Hlavní navigace

Musíte si do nemocnice nosit vlastní léky?

3. 7. 2017

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
Máte nakročeno do nemocnice a nevíte, zda si s sebou máte vzít své léky, které pravidelně užíváte? Předepíše vám je až nemocniční lékař, nebo je nutné před nástupem navštívit vašeho praktika?

Nemoci si nevybírají, i za slunného letního dne řada lidí musí navštívit lékaře, někteří pak zamíří přímo na lůžkové oddělení blízké nemocnice. V tašce pyžamo, hygienické potřeby a vlastní léky… Nebo je nebudete potřebovat a lékaři vám veškeré léčivé přípravky, které trvale užíváte (včetně nově předepsaných), dodají lékaři v nemocnici? A kdo vám napíše léky, až půjdete z nemocnice domů?

Z domu si léky brát nemusíte

Léky, které užíváte, je vhodné vzít do nemocnice s sebou, ale vězte, že je to spíše pro váš klid. Pacient se totiž na úhradě léčiv při hospitalizaci nepodílí, úhrada je zahrnuta v paušální platbě, kterou zdravotnické zařízení dostává od zdravotní pojišťovny. Určitě tedy nemusíte ještě v den nástupu do nemocnice navštívit svého praktického lékaře, aby vám předepsal léky do nemocnice (do zásoby). Praktický lékař pacientovi v době jeho hospitalizace ani nesmí nic na recept (ani na poukaz) předepsat, a pokud by se tak stalo, informační systém pojišťovny nedovolí předepsaná léčiva zaplatit z veřejného zdravotního pojištění. Úhrada by tedy nakonec byla na tom lékaři, který recept či poukaz vystavil.

Z nemocnice neodcházíte s receptem, ale s léky

Jiná pravidla platí v den, kdy nemocnici opouštíte. Předepsání léků na recept v rámci hospitalizace je možné, ale jen v poslední den ústavní péče, protože ten den je pacient fakticky propuštěn a vystavení receptu v rámci ambulantní péče se tak stává legitimním. Na receptu by muselo být razítko ambulance. Pacient ale nemá z nemocnice odcházet s receptem.

Podle zákona o zdravotních službách musí být při propuštění vybaven léčivými přípravky na tři dny nebo v odůvodněných případech i na další nezbytně nutnou dobu. To se týká zejména situací, kdy zdravotní stav pacienta nezbytně vyžaduje bezodkladné užívání léčivého přípravku, ale vzhledem k místní nebo časové nedostupnosti lékárenské péče není možný včasný výdej léčivého přípravku na lékařský předpis.

Ošetřujícímu lékaři, který navrhl ústavní péči, pak nemocnice odešle propouštěcí zprávu pacienta včetně návrhu dalšího léčebného postupu. Po propuštění vám tedy bude léčivé přípravky předepisovat váš praktický lékař nebo ošetřující lékař – specialista.

Zdroj: VZP

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).