Hlavní navigace

Názor k článku Musíme riskovat život kvůli opálené kůži? od Stálý host slunečních lázní - Rakovina či unavená kůže je jedna věc, ale......

 • 3. 5. 2013 10:56

  Stálý host slunečních lázní (neregistrovaný) ---.riseup.net

  Rakovina či unavená kůže je jedna věc, ale... extrém vytržený poněkud z kontextu!

  Pokud se nebudete zabývat všemi souvislostmi, celkovými způsoby života určitých skupin lidí jsou podobné články spíše škodlivé, než ku prospěchu lidem.

  Já kolem sebe například vidám samé lidi s celé roky trvajícím deficitem vitamínu D a zároveň (s koncem léta) kůží naprosto unavenou a zničenou sluncem.

  Slunci se nevyhýbám (krém proti slunci používám výjmečně), ani tomu nejsilnějšímu (v poledne) a přesto mám málokdy kůži tak zničenou.

  Teď k tomu vitamínu D. Jak jsem koupil tak dávám dál.

  Proto aby se mohl vytvořit dostatek vitamínu D v kůži člověka, je potřeba:
  - mít jednak z čeho ho vytvořit. Tedy mít dostatečný přísun vitamínu A nebo provitamínu A, tedy karotenoidů.
  - vystavit se co nejpřímějšímu slunci. Maximum získáte po 20 dvaceti minutách, další slunění pro zisk dalšího vitamínu D je zanedbatelné.
  - vitamín D se vytváří postupně, není přesně známo v které části kůže a jak. Předpokládá se, že slunění je třeba opakovat minimálně tři dny po sobě aby došlo k úplné přeměně zdrojových látek na vitamín D.
  - další nepříliš pochopenou, ale ani nezkoumanou, věcí je to že proces tvorby vitamínu D lze znehodnotiti například mytím pomocí mýdla. Co dělá například olejování mi není známo.
  - další věcí, kterou prozměnu zmínil Janča (další magor co nic nevysvětluje, a pravděpodobně asi ani neví proč některé věci říká) je že pokud je potřeba rychle dodat tělu vitamín D, má se člověk začít třít. Předpokládám (dohad, nic jiného mi nezbývá), že to má právě co dočinění s matabolickou přeměnou vitamínu A na vitamín D, která se snad má urychlit.

  P.S.
  Jestli si myslíte, že třeba tubera se dříve léčila zejménam pobytem na slunci a čerstvém vzduchu, jste mimo. Vitamín D má na všechny plicní choroby (a nejen na ně) zásadní vliv.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).