Hlavní navigace

Lucembursko se stalo třetí evropskou zemí povolující eutanázii

Denisa Křížová

Po Nizozemí a Belgii se Lucembursko stalo třetím státem v Evropě, který povoluje eutanázii. Podle agentury AFP nově publikovaný lucemburský zákon říká, že doktoři, kteří provádějí eutanázii a asistovanou sebevraždu nebudou čelit trestním sankcím.  Lucembursko mělo zprvu s přijetím zákona problémy. Hlava státu, přísně katolický velkovévoda Henri, odmítl návrh zákona podepsat s tím, že by tím spustil konstituční krizi.

Doba čtení: 1 minuta

Po Nizozemí a Belgii se Lucembursko stalo třetím státem v Evropě, který povoluje eutanázii. Podle agentury AFP nově publikovaný lucemburský zákon říká, že doktoři, kteří provádějí eutanázii a asistovanou sebevraždu nebudou čelit trestním sankcím. 

Lucembursko mělo zprvu s přijetím zákona problémy. Hlava státu, přísně katolický velkovévoda Henri, odmítl návrh zákona podepsat s tím, že by tím spustil konstituční krizi.

Lucemburský parlament však hlasoval pro to, aby byla velkovévodovi ponechána jen čistě obřadní role, čímž obešli jeho odmítavý postoj a zároveň zabránili podobným problémům v budoucnosti.

Nizozemí a Belgie byly kromě Lucemburska jedinými státy v Evropské unii, které od roku 2002 povolovaly eutanázii. Tehdy byla s přísnými podmínkami legalizována.