Hlavní navigace

Lucembursko se stalo třetí evropskou zemí povolující eutanázii

19. 3. 2009

Sdílet

Po Nizozemí a Belgii se Lucembursko stalo třetím státem v Evropě, který povoluje eutanázii. Podle agentury AFP nově publikovaný lucemburský zákon říká, že doktoři, kteří provádějí eutanázii a asistovanou sebevraždu nebudou čelit trestním sankcím.  Lucembursko mělo zprvu s přijetím zákona problémy. Hlava státu, přísně katolický velkovévoda Henri, odmítl návrh zákona podepsat s tím, že by tím spustil konstituční krizi.

Po Nizozemí a Belgii se Lucembursko stalo třetím státem v Evropě, který povoluje eutanázii. Podle agentury AFP nově publikovaný lucemburský zákon říká, že doktoři, kteří provádějí eutanázii a asistovanou sebevraždu nebudou čelit trestním sankcím. 

Lucembursko mělo zprvu s přijetím zákona problémy. Hlava státu, přísně katolický velkovévoda Henri, odmítl návrh zákona podepsat s tím, že by tím spustil konstituční krizi.

Lucemburský parlament však hlasoval pro to, aby byla velkovévodovi ponechána jen čistě obřadní role, čímž obešli jeho odmítavý postoj a zároveň zabránili podobným problémům v budoucnosti.

Nizozemí a Belgie byly kromě Lucemburska jedinými státy v Evropské unii, které od roku 2002 povolovaly eutanázii. Tehdy byla s přísnými podmínkami legalizována.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autorka během své krátké redaktorké dráhy vystřídala psaní recenzí pro tištěný hudební časopis za internetový server Vitalia.cz. Mezitím také přispívala do norského školního časopisu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).