Hlavní navigace

Když vás přepadne mrtvice

28. 9. 2011

Sdílet

 Autor: SXC
Stačí, když vyrazíte na dovolené v horku na výlet a zapomenete dostatečně pít. I to může být moment, který se stane spouštěčem mrtvice. A tu dostávají čím dál mladší lidé.

Mozková mrtvice podle lékařů postihuje v Česku stále mladší lidi. Výjimkou není, když v nemocnici s typickými příznaky skončí čtyřicetiletý či padesátiletý člověk, uvedl v tiskové zprávě primář neurologického oddělení Vojenské nemocnice Brno Václav Oldřich.

Příčinu toho, že se nemoc projevuje u stále mladších lidí, vidí ve zhoršujícím se životním stylu. Podle primáře Oldřicha událost může člověku v produktivním věku zcela nabourat život. „Často nemocný vyčkává na další vývoj nebo kvůli postižení mozku neuvažuje správně a nechová se racionálně,“ u­vedl.

Lékaři umí negativní následky odvrátit hlavně včasnou léčbou. Když se však člověk do specializovaného centra nedostane zhruba do tří hodin, šance na jeho plnohodnotný návrat do života klesají. „Některé léčebné možnosti po uplynutí 4,5 hodiny již nemohou být použity,“ dodal Václav Oldřich s tím, že léčba se postupně scvrkává na sledování a prevenci komplikací.

Jak se pozná mrtvice?

Mrtvice se projevuje bolestí hlavy, člověka brní polovina obličeje, později i ruka na téže straně. Nemůže mluvit nebo mluví velmi špatně. Je nutné se v takových případech dopravit do tří hodin od prvních příznaků do nemocnice.

Máte příznaky a máte strach? Otestujte se! 3 otázky pro zjištění mrtvice

O nemoci: Cévní mozková příhoda (iktus, apoplexie, mozková mrtvice)

Mrtvice převrátí život na ruby

Následky bývají pro život mladého člověka bolestivé. Kvůli horší pohyblivosti se nemůže vrátit do práce a často ani ke svým koníčkům. Přichází tak o známé a přátele. „Nutně se změní fungování rodiny,“ říká neurolog.

Cévní mozková příhoda postihne v České republice ročně asi 35 000 lidí. Je druhou nejčastější příčinou úmrtí a hlavní příčinou trvalé invalidity u dospělých. Nejvíce ohroženi jsou lidé starší 65 let. Podstatné je, jak příznaky nemoci rozeznat. Jedině tak si člověk včas uvědomí vážnost situace a přivolá záchrannou službu.

Odborníci rozhodně nedoporučují, aby lidé do nemocnice cestovali sami. Potřebují pomoc specializovaného centra a záchranáři vědí, kde je nejbližší, či zda právě to není přetížené a není třeba jet jinam. Kromě toho mohou první vyšetření dělat už v sanitce.

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).