Hlavní navigace

Jak poznáte žlučníkový záchvat?

13. 10. 2009

Sdílet

Když se řekne žlučníková kolika, možná si vybavíte scénku z komedie Jak básníkům chutná život, kde pořádně potrápila maminku Štěpána Šafránka. Vlastní zkušenost bohužel už tak veselá není. Zvlášť když se kolika ozve ukrutnými bolestmi, které nelze ztišit žádným jiným způsobem než chirurgickým zákrokem.

Žlučník je malý orgán ve tvaru hrušky, který je uložen na spodní straně jater. Jeho úkolem je zachytávat žluč a pomáhat trávení potravy, zvláště pak tuků. Je to však zároveň orgán, bez kterého naše tělo může bez problémů fungovat.

žlučník

Denně se ve žlučníku vytvoří asi půl litru žluči, která se skládá z vody, žlučového barviva bilirubinu, cholesterolu a žlučové kyseliny. Pokud je žluč příliš koncentrovaná, cholesterol se shlukuje do malých krystalů, na něž se nabalují další látky a vznikají tak malé tvrdé valounky (cholelitiáza). Protože k jejich tvorbě přispívá ženský pohlavní hormon estrogen, onemocnění postihuje nejčastěji ženy, zvláště pak ty, které trpí nadváhou, těhotné ženy a diabetiky. Vznik žlučníkových kamenů zapříčiňuje také přejídání, nebo naopak drastické diety.

Čtěte téma: Bylinky proti podzimní depce a únavě

Žluč a žlučové kyseliny jsou důležité pro trávení a vstřebávání tuků ve střevech. Při přísné dietě spotřebuje náš organismus na trávení méně žluči než běžně a zbylá žluč se tak zahušťuje a krystalizuje, a tím se začínají tvořit žlučové kameny.

S tímto onemocněním se dá žít celý život a nijak se neprojeví, nebo o jeho existenci ani nemusíte dlouhé roky vědět. U některých pacientů je však nutné podstoupit chirurgický zákrok, protože trpí velkými bolestmi.

Co vyvolává záchvat a jak ho poznat

Vyvolat nepříjemný žlučníkový záchvat může u každého pacienta jiná potravina. Někomu začne být těžko po šťavnatém ovoci, jinému po kakau nebo rajčatech. V každém případě byste se měli vyvarovat hodně dráždivých potravin, jako je česnek, čokoláda nebo kořeněná, mastná jídla.

Několik hodin po jídle přichází pocit plnosti, nafouknutého tvrdého břicha a cítíte prudkou a intenzivní bolest v pravém podžebří, která vystřeluje do zad. Bolení může doprovázet pocit na zvracení, říhání, mírné zežloutnutí očního bělma a při stlačení břicha v pravé části, např. při ležení na boku, může dojít k vyzvrácení potravy. Jako první pomoc se doporučuje přiložit ručník namočený ve studené vodě na pravé podžebří, návštěvu lékaře byste však neměli příliš odkládat.

Čtěte téma: Když se ozvou žaludeční vředy

Tyto bolesti narůstají a po chvíli samy ustupují, až přestanou úplně. Vznikají podrážděním stěn žlučníku či žlučových stěn vlastními kameny a zablokováním žlučovodu kamenem. Po prodělaném záchvatu se doporučuje následující den pít pouze hořký čaj a jíst suché pečivo nebo suchary.

Žlučníkovému záchvatu můžeme předcházet dodržováním životosprávy a nastavením tzv. žlučníkové diety. Je nutná především pravidelnost v jídle, menší porce a dostatečný příjem tekutin.

Operace, pobyt v nemocnici a dieta

Rodina-vztahy-čekáme-dítě-porod-operace

V případě, že se u vás žlučníkové kameny objeví, ještě to nemusí znamenat, že je operativní zákrok nezbytný. Velká část pacientů s kamínky bez větších problémů funguje a pouze stačí, aby si dávali pozor na konzumaci jídel, která jejich žlučník rozbouří. Pokud ale dochází k velkým bolestem, které vás budou velmi omezovat, je návštěva lékaře nutná. Specialista provede bezbolestné vyšetření ultrazvukem, které nejspolehlivěji odhalí existenci kamenů i jejich velikost. Další vyšetření zpravidla není potřeba.

Jestliže rozhodne chirurg o odstranění žlučníku, čeká vás operace, která se provádí v celkové anestézii a během které se odstraní celý žlučníkový váček i s kameny. Tento zákrok je ve velké většině případů prováděn laparoskopicky, pokud se však objeví v dutině břišní srůsty nebo komplikace, je operace provedena řezem. Po laparoskopii zůstanou tři malé jizvy o průměru 5–10 mm a jedna větší nad pupkem, kterou byl orgán vyjmut. Do lůžka po žlučníku je zaveden drén, který odvádí nahromaděnou tekutinu a je zpravidla druhý den po operaci odstraněn.

Pokud se neobjeví žádné komplikace, čeká vás přibližně třídenní pobyt v nemocničním zařízení a následně asi čtrnáctidenní pracovní neschopnost. Následující dva měsíce byste se měli vyvarovat zvýšené fyzické námahy, jako je cvičení nebo zvedání těžkých předmětů.

Které potraviny bychom měli z jídelníčku zcela vyloučit?

  • mastná, grilovaná a kořeněná jídla
  • tučná masa – kachna, vepřové, uzené
  • uzeniny a vnitřnosti
  • zeleninu způsobující nadýmání, především kapustu, květák, cibuli
  • čokoládu, kakao, šlehačku
  • ořechy
  • alkohol
  • žloutky a vaječné pokrmy
  • majonézu, dresinky a omáčky

Zařadit bychom naopak měli hodně zeleniny, nízkotučné mléčné výrobky, ryby (vyjma tučných ryb jako je losos nebo makrela) a bílé maso a potraviny bohaté na vlákninu. Z nápojů čaj, neperlivou vodu a ovocné a zeleninové šťávy.

Jídlo bychom měli připravovat na páře, například v parním hrnci, dušením a vařením. Na tuto dietu si rychle zvyknete a možná zjistíte, že lehký jídelníček vám vyhovuje a budete se jím řídit i pak. Navíc šetří i další orgány, například žaludek nebo slinivku. Bohužel se však často stává, že pacienti, kteří podstoupili operaci a po ní již mohou jíst vše a bez omezení, snadno získají nadváhu, která se již těžko redukuje.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).