Hlavní navigace

Herbalife dává ruce pryč od klamavého výrobku

4. 7. 2016

Sdílet

 Autor: SZPI.cz
Nedávná kontrola zjistila nepravdivé informace u koktejlové směsi od společnosti Herbalife. Obal lhal o obsahu vitamínu D. Herbalife nyní vysvětluje, jak k situaci došlo.

Jak jsme informovali, koktejlová směs Herbalife klamala o obsahu vitamínu D. Šlo o produkt 24 Formula 1 Sport vanilka z internetového prodeje,  který obsahoval o třetinu nižší obsah vitamínu D, než bylo uvedeno na obale. Závadná šarže byla odebrána prostřednictvím e-shopu www.herbaprodukt.cz, což je podle aktuálního vyjádření společnosti Herbalife zásadní skutečnost.

Výrobek s klamným označením:

Herbalife 24 Formula 1 Sport vanilka – výživná bílkovinná koktejlová směs v prášku v balení 780 g
datum min. trvanlivosti: 9/2016
označení šarže: 994669BG3
dovozce do ČR: CALWELL s.r.o.
země původu: USA

Herbalife je globální nutriční společnost, která v České republice působí od roku 1992. „Oficiální produkty Herbalife jsou dostupné výhradně prostřednictvím nezávislých členů Herbalife,“ upozorňuje společnost ve svém vyjádření. „Jsme si však vědomi toho, že některé z našich produktů dováží do České republiky firma CALWELL s.r.o., aniž by byla oprávněna tento produkt dovážet a navíc jsou její praktiky diskutabilní.“ Má se jednat o verze produktů určených pro americký trh, které nejsou v souladu s českou nebo evropskou legislativou. Dle Herbalifu jsou tyto produkty získávány nelegálně a jsou v prodeji na českém trhu. „Uvedené produkty se následně přeprodávají konečným zákazníkům pomocí webových stránek www.herbaprodukt.cz a www.alfafit.cz.“

Společnost Herbalife se v této záležitosti již obrátila na Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci (SZPI).

Z vyjádření společnosti Herbalife

Produkty, které dováží firma CALWELL s.r.o. a distribuuje Alfafit a Herbaprodukt, nejsou v souladu s uvedenými předpisy z následujících důvodů:

  • Produkt se vyrábí pouze pro americký trh a odpovídá legislativě USA, ne však legislativě České republiky a EU – a to včetně obsahu vitamínů a minerálních látek.
  • Dóza, která obsahuje 780 g produktu, je americkým produktem. V Evropě momentálně Herbalife distribuuje pouze dózy s obsahem 524 g.
  • Na produktu nejsou štítky, které odpovídají EU a české legislativě.
  • Některé produkty byly otevřeny a byl z nich odstraněn čárový kód uvedený na produktu. Otevírání a nové uzavírání produktu ještě předtím, než se dostane k zákazníkovi, zvyšuje riziko kontaminace, protože takový produkt již není nadále hermeticky uzavřený. Navíc může zmíněné otevření balení ovlivnit jeho dobu expirace.
  • Označení produktu se odstraněním čárového kódu změní, a tím se ztíží jeho správná identifikace a zpětná dohledatelnost. Zmíněná dohledatelnost zajišťuje bezpečnost pro zákazníka, protože pokud nastane problém, umožňuje rychlé a efektivní provedení nápravných opatření (například stáhnutí produktu z trhu).
  • Z obrázků uvedených SZPI je zřejmé, že produkt je přelepený špatně natištěným štítkem jako herbaprodukt.cz. Oficiální štítek pro Herbalife Formula 1 Sport pro Českou republiku je znázorněný v galerii. Obsah vitamínu D, který byl testován SZPI, je z produktu F1 Sport Creamy Vanilla (SKU1412US) určeného pro americký trh. Porce 26 g je uvedená na oficiálním štítku Herbalife US a má obsahovat 130 % denní dávky (DV), což odpovídá 13 mcg vitamínu D. To je v souladu s obsahem vitamínu D produktu pro americký trh a s testováním, které provedla SZPI. Na štítku firmy herbaprodukt.cz je uvedeno 18 mcg, což znamená, že toto množství je nesprávné a skutečně zavádějící.

Společnost nabízí v souvislosti s aktuálním případem všem zákazníkům, kteří si přes internet zakoupili podezřelé produkty Herbalife, aby se na ni obrátili. A varuje: „Společnost Herbalife nezaručuje kvalitu a zdroj původu produktů prodávaných prostřednictvím internetových aukcí nebo webových stránek provozovaných osobami, které nejsou smluvními členy Herbalife.“

Zdroje: SZPI, Herbalife

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).