Hlavní navigace

Francouzští lékaři provedli unikátní transplantaci tváře a rukou popáleného člověka

7. 4. 2009

Sdílet

Francouzští chirurgové nahradili popálenému člověku části obličeje a rukou od cizího dárce. Podle nemocnice, kde byla transplantace provedena, se jedná o první podobnou operaci na světě, zprávu uvádí agentura Reuters. Chirurgové začali transplantací rukou. Poté třicetiletému muži naoperovali nový nos, uši, čelo, oční víčka a kůži na hlavě a pospojovali nervy, šlachy, tepny a žíly.

Francouzští chirurgové nahradili popálenému člověku části obličeje a rukou od cizího dárce. Podle nemocnice, kde byla transplantace provedena, se jedná o první podobnou operaci na světě, zprávu uvádí agentura Reuters.

Chirurgové začali transplantací rukou. Poté třicetiletému muži naoperovali nový nos, uši, čelo, oční víčka a kůži na hlavě a pospojovali nervy, šlachy, tepny a žíly.

Jak se uvádí v prohlášení nemocnice Henriho Mondora v Paříži, operovaný třicetiletý muž při nehodě v roce 2004 utrpěl popáleniny, které „mu bránily v jakémkoli společenském životě“.

Operace trvala 30 hodin a zapojilo se do ní více než 40 lidí. Podle nemocnice operace také ukázala úspěch kampaně, která povzbuzuje lidi k dárcovství orgánů.

Tato operace byla šestou transplantací tváře na světě.Francouzští lékaři již dříve operovali tvář muže, který utrpěl zranění obličeje od výstřelu pušky, nebo tvář ženy, kterou pokousal pes. Další operace provedli i lékaři v USA a Číně, ale podobná kombinace transplantace tváře a rukou byla první na světě.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).