Hlavní navigace

Názor k článku dTest: Ovocné čaje jsou plné pesticidů, i ty pro děti od anonym - Nevím jak konkrétně právě u téhle firmy, ale...

 • 11. 2. 2019 16:41

  bez přezdívky

  Nevím jak konkrétně právě u téhle firmy, ale u jiných je problém v tom, že s tím nemůžou nic dělat. Nic nevyrábí, jen nakoupí surovinu a tu zabalí. Množství škodlivých látek v té surovině nemají jak ovlivnit a navíc jim dodavatel rád vystaví nějaký certifikát o původu a složení. Jako na potvoru se nejvíce suroviny dováží z velmoci přírodní medicíny - z Číny. Lodí měsíc po moři.

  Málokterá firma má odvahu reagovat stylem "dodavatel ibišku nás už dvakrát vypekl s obsahem pesticidů, takže hledáme nového a tak půl roku, možná dva roky, nebudeme tenhle konkrétní výrobek nabízet".

  No a pokud máte obchod založený na tom, že mícháte různé čajové směsi, pak vám jeden jediný dodavatel dokáže těch produktů nabourat hned několil. A obzvláště u exotiky typu toho ibišku nebo goji je pak problém sehnat rychle vůbec nějakou náhradu. Tam se uzavírají smlouvy klidně na rok dopředu. Co je dostupné rychle nebývá kvalitní - to jsou právě zásilky, které někdo odmítl převzít kvůli nějakému problému s kvalitou. Takže když vám někdo nabídne výhodně 5 tun goji s tím, že to za dva dny může být v přístavu v Amsterodamu, tak to vážně kupovat nechcete. Pokud tedy nemáte právě akutní nedostatek goji a nehrozí vám, že vás v regálech nahradí konkurence. V takové situaci je to hodně o osobní odvaze. A to holt většina firem nedá a koupí.

  Jinak u směsných čajů se dá v laboratoři zjistit původce. Výrobce tam běžně hraje stylem "v tomhle je 3x víc než smí být, takže když to smícháme s něčím čistým v poměru minimálně 1 ku 2, tak bude výsledek v normě". Když si někdo dá práci to jak popelka přebrat, tak dokáže zjistit v které konkrétní surovině byl ten nadlimit.

  V případě těhle ovocných čajů by bylo zajímavé zjistit jejich složení a původ surovin. Co mám ve skříňce já je "směs sušeného ovoce ze zemí mimo EU". Ročnímu dítěti bych to nevařil.