Hlavní navigace

dTest: Bělicí, nebo klasickou zubní pastu? Je to skoro jedno

24. 2. 2017

Sdílet

 Autor: depositphotos.com
Kupujete si drahé zubní pasty s bělicím účinkem? A myslíte, že vám takové pasty opravdu pomohou? Spotřebitelský časopis dTest jejich kvalitu zkoumal, tady jsou výsledky.

Reklamy na zubní pasty nám slibují hollywoodský úsměv se zářivě bílými zuby. Zda je to realita, nebo spíše marketingový tah, zjišťoval dTest, když si nechal otestovat patnáct bělicích zubních past. Dokážou tyto přípravky vybělit a rozzářit zuby? A pokud ano, neplatíme za to obrušováním zubní skloviny?

Bělicí, nebo běžná pasta? Je to skoro jedno

Pastu na zuby označují odborníci spíše za doplněk dentální hygieny než významný prvek péče o zuby. Pokud ale někoho trápí pigmentace zubů způsobená například pitím kávy nebo kouřením, často sáhne právě po zubní pastě s bělicími účinky. „Do našeho testu jsme zařadili celkem patnáct výrobků, z nichž třináct avizuje bělicí efekt. Každý výrobek vyzkoušela skupina třiceti dobrovolníků, mužů i žen ve věku 18–65 let. Pastu používali podle svých hygienických zvyklostí po dobu jednoho měsíce. Zázraky se bohužel nekonají. Odborníci z laboratoře hodnotili bělicí účinky a efekt projasnění a konstatovali, že zuby dobrovolníků vypadaly po měsíčním používání všech testovaných bělicích i klasických past téměř nebo úplně stejně jako před ním,“ uvádí Hana Hoffmannová, šéfredaktorka časopisu dTest. A dodává: „Pokud vám ale stačí pouze odstranění vnějšího pigmentu na chrupu, a tedy jeho optické zesvětlení, mohou vám tyto výrobky posloužit.“

Fotogalerie: Děti mají někdy černé všechny mléčné zuby

Zub se nevybělí, jen se z povrchu odstraní pigment

Většina bělicích past v drogeriích je postavena na principu odstranění pigmentu například z pití kávy, černého a zeleného čaje, kouření. Lidé, kteří mají na zubech tyto pigmenty, vidí po použití pasty efekt světlejšího odstínu. Nejde ale o to, že by se zub vybělil, ale pouze se z jeho povrchu odstranil pigment. „Nejlépe v testu dopadla pasta Aquafresh Whitening Intense White, ale určitou redukci skvrn zaznamenali dobrovolníci po měsíci používání u všech testovaných výrobků. Obdobně jako bělicí pasty si vedly i klasické pasty Colgate Total Original a Dentalux Complex 3 Mint Fresh z Lidlu,“ konstatuje Hoffmannová.

Nejlépe odstraňují pigment: 

  • Aquafresh Whitening Intense White
  • (určitou redukci skvrn zaznamenali dobrovolníci po měsíci používání u všech testovaných výrobků)
  • Obdobně jako bělicí pasty fungovaly i klasické pasty Colgate Total Original a Dentalux Complex 3 Mint Fresh z Lidlu

Ideální zubní pasta by měla co nejlépe redukovat pigmentové skvrny, ale co nejméně obrušovat sklovinu. Pastou, která se ideálu nejvíce blíží, je Colgate Max White Expert White. Z hlediska minimálního obrusu skloviny se osvědčily ještě Aquafresh Whitening Intense White, Odol Whitening a Blanx White Shock, ty ale při zkušebním čistění neodstranily tolik skvrn. Nejvíce z testovaných past obrušují sklovinu Clinomyn Whitening, Colgate Max White One a Signal White System.

Minimálně obrušují sklovinu: 

  • Colgate Max White Expert White
  • Aquafresh Whitening Intense White
  • Odol Whitening
  • Blanx White Shock

S fluorem, nebo bez?

Vítanou složkou zubních past je už více než sto let fluorid, který přispívá k remineralizaci tvrdé zubní tkáně a působí jako prevence zubního kazu. I když se najdou tací, zejména z řad přívrženců přírodní kosmetiky, kteří prosazují používání past bez fluoridu, většina past jej obsahuje. (Obsahují jej i dětské pasty, i když by nemusely.) dTest nechal v laboratoři prověřit i to, zda skutečné množství fluoridu odpovídá tomu uvedenému na obale. Pasty lze v tomto směru pochválit, u žádné se neodhalila významnější odchylka od avizovaného obsahu. Na druhou stranu je třeba připomenout, že zubaři, kteří nejedou v reklamě, tvrdí: Na zubní pastě vlastně nezáleží.

Zdroj: TZ dTest

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).