Hlavní navigace

Dioptrií se nejčastěji zbavuje krátkozraká třicetiletá žena

14. 9. 2015

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Co všechno obnáší laserová operace očí, jak dlouho trvá hospitalizace a kdo se musí smířit s tím, že se brýlí nebo čoček zřejmě nikdy nezbaví?

Nejčastějším adeptem na laserovou korekci očí bývá žena ve věku dvacet osm až třicet let, která má 3 dioptrie a operaci podstoupí do týdne od předoperačního vyšetření. Zákrok absolvuje na femtosekundovém laseru a po třech až čtyřech dnech se opět vrací do práce. Vyplývá to ze statistik centra laserové korekce oka Oftum za poslední dva roky.

MUDr. Ivana Macejová

Vystudovala Univerzitu Karlovu v Praze a Lékařskou fakultu v Hradci Králové. Byla na stáži na Oční klinice Queen's Medical Centre Nottingham ve Velké Británii. Pravidelně se účastní celostátních oftalmologických kongresů.

„Mezi našimi pacienty převažují ženy, je jich zhruba šedesát procent,“ udává Ivana Macejová z centra laserové korekce oka Oftum. Podle ní ženy podstupují operaci především z estetických důvodů nebo proto, že jim po dlouholetém nošení přestanou vyhovovat kontaktní čočky. „Další skupinu tvoří maminky malých dětí, které se chtějí zbavit brýlí proto, aby je nemusely neustále čistit nebo kupovat nové. Jedna pacientka vyprávěla, že když si během půl roku musela nechat udělat už třetí nové brýle, protože syn jí je při hrách průběžně rozbíjel, došla jí trpělivost a rozhodla se zbavit se jich jednou provždy. Ženy i muži nejčastěji podstupují zákrok těsně před třicítkou. „Už mají po škole a několik let pracují, zároveň cestují, věnují se sportu a brýle nebo čočky je omezují. Chodí k nám ale i studenti, kteří si na zákrok našetří z brigády,“ dodává Ivana Macejová.

Největší procento pacientů si nechává odstranit dioptrie na dálku. „Průměrný počet dioptrií je kolem –3, ovšem rozpětí je obrovské. Měli jsme pacientku, která se chtěla zbavit pouhé půl dioptrie, a také pacienta, kterému jsme odstranili –12 dioptrií,“ upřesňuje lékařka.

Mezi důkladným předoperačním vyšetřením, během kterého se zjišťuje, zda je pacient pro zákrok vůbec vhodný a jaký typ korekce se pro něj hodí, a samotnou operací uplyne obvykle maximálně týden. „Pacienti si často plánují zákrok na čtvrtek nebo pátek, aby se o víkendu ještě doléčili. Což ale není nutné, den po korekci se mohou vrátit do běžného života, pouze se nedoporučuje další týden až dva sportovat a několik dní se koupat v horké vodě,“ říká lékařka. Většina pacientů (81 %) pak podstoupí zákrok na femtosekundovém laseru, který je rychlejší a šetrnější než ostatní systémy a bez jakýchkoliv vedlejších účinků na rohovku.

Někdo se brýlí nezbaví zřejmě nikdy

Necelých deset procent zájemců není na laserovou korekci vhodných vůbec. „Většinou mívají příliš tenkou rohovku, která by se po zákroku mohla časem ještě více oslabit, a mohlo by dojít ke zhoršení vidění. Případně jde o kombinaci tenké rohovky a vyšší dioptrické vady. Platí, že čím více má člověk dioptrií, tím širší by měl mít rohovku. Také lidé se syndromem suchého oka nejsou vhodní, proto v rámci předoperačního vyšetření děláme i test, při kterém měříme produkci slz a jednotlivé složky slzného filmu. Ani pacienti, u kterých odhalíme tzv. zelený zákal, by korekci podstoupit neměli,“ vysvětluje oftalmoložka a dodává, že samozřejmě platí i obecné předpoklady, tedy že pacientovi musí být minimálně osmnáct let a měl by mít alespoň rok stabilizovanou oční vadu.

Zdroj: TZ Oftum

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).