Hlavní navigace

Country Life - obchod pro běžný bio nákup

Mohlo by se zdát, že bio obchody v Praze rostou jako houby po dešti. To je jistě pravda, ale opravdu první byl v roce 1991 obchod Country Life. Vydala jsem se tedy zjistit, jak si po tak dlouhé době existence stojí, a zda nabízí přiměřeně stejný sortiment jak českých, tak i zahraničních výrobků.
Denisa Křížová
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Bio výrobky i Fair Trade

Ještě předtím, než se vydám na průzkum do obchodu, na stránkách společnosti zjišťuji, že jejím původním záměrem bylo pěstovat obilí, zeleninu a ovoce v bio kvalitě pro vlastní restauraci a bio prodejnu v Praze. Posilněna touto informací vcházím do prodejny v Melantrichově ulici a napjatě očekávám, co z domácí produkce objevím. Občas se u bio obchodů objevuje nešvar nabízet většinu potravin ze zahraničí, a to i tehdy, když existuje český výrobek.

Zdravá-výživa-recenze-Country Life-3

Jako mnohé bio prodejny, je i tato v dřevěném provedení a působí útulným venkovským dojmemů. Podporují ho i proutěné nákupní košíky a dřevěné regály se zbožím. Návštěvu obchodu začínám u polic s těstovinami, luštěninami a obilninami. Nacházím v nich „staré známé“ výrobky značky Lagris (rýže a čočka) a Country Life, které se běžně dají koupit i v supermarketech. Cenově se pohybují podobně jako běžných prodejnách (kolem 30,– Kč za půl kila).

Příjemné jistě je, že si zde na váhu můžete zakoupit několik druhů semen a zrní (kromě obvykle dostupných slunečnicových a dýňových si můžete vybrat z celé řady dalších). A hned vedle je umístěn regál s výrobky nesoucími označení Fair Trade. Jedná se o způsob obchodu s drobnými pěstiteli z rozvojových zemí, který podporuje férovější přístup k mezinárodnímu obchodu a klade důraz na jeho sociální a ekologické rozměry. Zakoupením takového výrobku si můžete být jisti tím, že jste lidem z rozvojových zemí dali šanci, aby se dostali z bludného kruhu bídy. Fair Trade si můžete dopřát například kávu, třtinový cukr nebo čokoládu.

Nejen potraviny, ale i bio čisticí prostředky

V obchodech Country Life naleznete také ekologicky šetrné čistící prostředky belgické firmy Ecover, které neobsahují fosfáty ani chlór, a samozřejmě tématickou literaturu o zdravém životním stylu. Ve dvoře u Melantrichovy ulice se také nachází obchod s přírodní kosmetikou.

Těší mě, že v obchodech Country Life je převážná většina výrobků českého původu. Obvykle přímo z ekofarmy, kterou společnost od roku 1993 provozuje. Ceny tedy nejsou tak vysoké – některé suroviny mají podobnou cenu jako v běžných obchodech, jiné ji o něco převyšují. I zde platí skutečnost, že české biopotraviny jsou levnější než ty z dovozu. Například české bio müsli zde seženete i v bio krabici kolem 60,– Kč, anglické pak kolem 100,– Kč. Mimochodem, stejné se dají koupit i v běžném obchodě a za stejnou cenu. U výrobků, které u nás například kvůli geografické poloze České republiky nemohou vyrůst, je cena samozřejmě vyšší. V bio kvalitě si za příplatek můžete dopřát datle, fíky, ale i citrusy.

Zdravá-výživa-recenze-Country Life-4

Sympatický je velký výběr pečiva. Firma Country Life má vlastní biopekárnu, která mele obilí, pocházející z Country Life ekofarmy, na kamenném mlýně. Získávají tak čerstvou mouku, u které jsou zachovány veškeré minerální látky, vláknina a vitamíny. Zákazníci mohou sáhnout po několika druzích celozrnného chleba, rohlíků, housek, ale i různých sladkých koláčích. Cena chlebů se pohybuje kolem 50,– Kč za kus (např. špaldový chléb stojí 40,– Kč), sladkého pečiva kolem 30,– Kč (podle velikosti). Doporučuji vyzkoušet celozrnné rohlíčky s makovou nebo ořechovou náplní. Samotné pečivo se vzhledově nijak neliší od běžného „nebio“ pečiva, naopak má v sobě několik výhod. Je chuťově výraznější a obsahují více vitamínů, minerálních látek, na druhé straně bio pečivu chybí umělé konzervanty a jiné nepřirozené chemické látky. Pokud sami rádi pečete, můžete zde pořídit polotovar například na makovec, buchty nebo cokoliv dalšího (35,– Kč).

Pojďme k chladícím boxům. V obchodě, který má vlastní ekofarmu, počítejte s ovocem a zeleninou z vlastní produkce. I když rakouská bio mrkev za 57 Kč (1 kg) mně nemile překvapila.

Co u nás nevyroste, dováží se. U každé plodiny tu navíc naleznete i popisek, odkud pochází a ujištění, že se opravdu jedná o produkt ekologického zemědělství. Všechno ovoce a zelenina zde však vypadá velmi lákavě a hlavně čerstvě. Sytě žluté paprice pak odpustíte i její roztomilý patvar.

Sladkosti bez rafinovaného cukru

Přesuňme se k boxu vedle – k mléčným a masným výrobkům. Mléko zde nacházím české (Bio kravské od Olmy; kolem 20,– Kč), ale i francouzské (sojový nápoj s příchutí; 70,– Kč). Jogurtů zde nabízejí široké množství – české (opět cenově dostupné Bio od Olmy) i z jiných evropských států. Country Life také nabízí produkty z kozího a ovčího mléka, jejich domovinou je nejčastěji Rakousko nebo Francie, čemuž odpovídá i cena. V chladícím boxu však nacházím i bio majonézu, bio vajíčka, bio sýr, bio sojový salám nebo bio sojové karbanátky. Zkrátka všechno jídlo, na kterém člověk může být „závislý“, má svou bio náhradu. I když maso byste tu hledali těžko, Country Life je vegetariánský.

Zdravá-výživa-recenze-Country Life-7

Jdu si tedy najít svou „náhradu“ k regálu se sladkostmi a opravdu tady mohu potěšit své chuťové pohárky. Džemy a sladké pomazánky (arašídová, čokoládová, nugátová a další; kolem 100,– Kč) jsou samozřejmostí, zaujmou mě tu ale i vábivě vypadající bio ovocné kompoty a široká nabídka sušenek. Na zdejších holandských waflích dokonce vzniká závislost. A to velmi snadno. Sama jsem toho důkazem. Jen upozornění pro ostatní sladkomily – bio sladkosti neobsahují rafinovaný cukr, na který jsme zvyklí, ale cukr sladový nebo třtinový, který je také zdravější a, samozřejmě, chutnější. U pokladny se ještě můžeme pokochat pohledem na bio bonbóny. Jen si z toho velkého množství vybrat.

Firma Country Life, která provozuje i vegetariánskou restauraci, vsadila v devadesátých letech na šťastnou kartu. Nabízí široký sortiment potravin, od nejrůznějšího „zrní“ přes zdravější sladkosti až po zeleninu nebo mléčné výrobky. Sympatické je, že u mnohých potravin drží přijatelné ceny. Díky své poloze je také obchod častým cílem turistů. To by vás však nemělo odradit od toho zajít se tam alespoň podívat. A možná, že i vy v něm naleznete něco, co běžně používáte, ale o čem jste ani netušili, že existuje také v bio kvalitě. Těší mě také fakt, že ze zde nakoupených surovin se dá uvařit úplně stejně jako ze surovin z kteréhokoliv jiného, ale nebio obchodu. Dost možná bude na talíři lépe vypadat, a zcela určitě bude lépe chutnat.

Příjemné vaření.

Provozovny Country Life v Praze:

Melantrichova 15, Praha1, po-čt 8:30–19, pá 8:30–14:30 (listopad-leden)

pá 8:30–16 (únor, březen, říjen)

pá 8:30–18 (duben-září)

ne 11–18 (so – zavřeno)

Jungmannova 1, Praha 1, po-čt 8:30–18:30, pá 8:30–14:30 (listopad-leden)

pá 8:30–16 (únor, březen, říjen)

pá 8:30–18 (duben-září)

Čs. Armády 30, Praha 6, po-čt 8:30–19, pá 8:30–14:30 (listopad-leden)

pá 8:30–16 (únor, březen, říjen)

pá 8:30–18 (duben-září)

Bělohorská 80, Praha 6, po-čt 8:30–19, pá 8:30–14:30 (listopad-leden)

pá 8:30–16 (únor, březen, říjen)

pá 8:30–18 (duben-září)

tipli

www.countryli­fe.cz

Foto: Ivana Dvorská

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).