Hlavní navigace

Country Life - obchod pro běžný bio nákup

24. 4. 2009

Sdílet

Mohlo by se zdát, že bio obchody v Praze rostou jako houby po dešti. To je jistě pravda, ale opravdu první byl v roce 1991 obchod Country Life. Vydala jsem se tedy zjistit, jak si po tak dlouhé době existence stojí, a zda nabízí přiměřeně stejný sortiment jak českých, tak i zahraničních výrobků.

Bio výrobky i Fair Trade

Ještě předtím, než se vydám na průzkum do obchodu, na stránkách společnosti zjišťuji, že jejím původním záměrem bylo pěstovat obilí, zeleninu a ovoce v bio kvalitě pro vlastní restauraci a bio prodejnu v Praze. Posilněna touto informací vcházím do prodejny v Melantrichově ulici a napjatě očekávám, co z domácí produkce objevím. Občas se u bio obchodů objevuje nešvar nabízet většinu potravin ze zahraničí, a to i tehdy, když existuje český výrobek.

Zdravá-výživa-recenze-Country Life-3

Jako mnohé bio prodejny, je i tato v dřevěném provedení a působí útulným venkovským dojmemů. Podporují ho i proutěné nákupní košíky a dřevěné regály se zbožím. Návštěvu obchodu začínám u polic s těstovinami, luštěninami a obilninami. Nacházím v nich „staré známé“ výrobky značky Lagris (rýže a čočka) a Country Life, které se běžně dají koupit i v supermarketech. Cenově se pohybují podobně jako běžných prodejnách (kolem 30,– Kč za půl kila).

Příjemné jistě je, že si zde na váhu můžete zakoupit několik druhů semen a zrní (kromě obvykle dostupných slunečnicových a dýňových si můžete vybrat z celé řady dalších). A hned vedle je umístěn regál s výrobky nesoucími označení Fair Trade. Jedná se o způsob obchodu s drobnými pěstiteli z rozvojových zemí, který podporuje férovější přístup k mezinárodnímu obchodu a klade důraz na jeho sociální a ekologické rozměry. Zakoupením takového výrobku si můžete být jisti tím, že jste lidem z rozvojových zemí dali šanci, aby se dostali z bludného kruhu bídy. Fair Trade si můžete dopřát například kávu, třtinový cukr nebo čokoládu.

Nejen potraviny, ale i bio čisticí prostředky

V obchodech Country Life naleznete také ekologicky šetrné čistící prostředky belgické firmy Ecover, které neobsahují fosfáty ani chlór, a samozřejmě tématickou literaturu o zdravém životním stylu. Ve dvoře u Melantrichovy ulice se také nachází obchod s přírodní kosmetikou.

Těší mě, že v obchodech Country Life je převážná většina výrobků českého původu. Obvykle přímo z ekofarmy, kterou společnost od roku 1993 provozuje. Ceny tedy nejsou tak vysoké – některé suroviny mají podobnou cenu jako v běžných obchodech, jiné ji o něco převyšují. I zde platí skutečnost, že české biopotraviny jsou levnější než ty z dovozu. Například české bio müsli zde seženete i v bio krabici kolem 60,– Kč, anglické pak kolem 100,– Kč. Mimochodem, stejné se dají koupit i v běžném obchodě a za stejnou cenu. U výrobků, které u nás například kvůli geografické poloze České republiky nemohou vyrůst, je cena samozřejmě vyšší. V bio kvalitě si za příplatek můžete dopřát datle, fíky, ale i citrusy.

Zdravá-výživa-recenze-Country Life-4

Sympatický je velký výběr pečiva. Firma Country Life má vlastní biopekárnu, která mele obilí, pocházející z Country Life ekofarmy, na kamenném mlýně. Získávají tak čerstvou mouku, u které jsou zachovány veškeré minerální látky, vláknina a vitamíny. Zákazníci mohou sáhnout po několika druzích celozrnného chleba, rohlíků, housek, ale i různých sladkých koláčích. Cena chlebů se pohybuje kolem 50,– Kč za kus (např. špaldový chléb stojí 40,– Kč), sladkého pečiva kolem 30,– Kč (podle velikosti). Doporučuji vyzkoušet celozrnné rohlíčky s makovou nebo ořechovou náplní. Samotné pečivo se vzhledově nijak neliší od běžného „nebio“ pečiva, naopak má v sobě několik výhod. Je chuťově výraznější a obsahují více vitamínů, minerálních látek, na druhé straně bio pečivu chybí umělé konzervanty a jiné nepřirozené chemické látky. Pokud sami rádi pečete, můžete zde pořídit polotovar například na makovec, buchty nebo cokoliv dalšího (35,– Kč).

Pojďme k chladícím boxům. V obchodě, který má vlastní ekofarmu, počítejte s ovocem a zeleninou z vlastní produkce. I když rakouská bio mrkev za 57 Kč (1 kg) mně nemile překvapila.

Co u nás nevyroste, dováží se. U každé plodiny tu navíc naleznete i popisek, odkud pochází a ujištění, že se opravdu jedná o produkt ekologického zemědělství. Všechno ovoce a zelenina zde však vypadá velmi lákavě a hlavně čerstvě. Sytě žluté paprice pak odpustíte i její roztomilý patvar.

Sladkosti bez rafinovaného cukru

Přesuňme se k boxu vedle – k mléčným a masným výrobkům. Mléko zde nacházím české (Bio kravské od Olmy; kolem 20,– Kč), ale i francouzské (sojový nápoj s příchutí; 70,– Kč). Jogurtů zde nabízejí široké množství – české (opět cenově dostupné Bio od Olmy) i z jiných evropských států. Country Life také nabízí produkty z kozího a ovčího mléka, jejich domovinou je nejčastěji Rakousko nebo Francie, čemuž odpovídá i cena. V chladícím boxu však nacházím i bio majonézu, bio vajíčka, bio sýr, bio sojový salám nebo bio sojové karbanátky. Zkrátka všechno jídlo, na kterém člověk může být „závislý“, má svou bio náhradu. I když maso byste tu hledali těžko, Country Life je vegetariánský.

Zdravá-výživa-recenze-Country Life-7

Jdu si tedy najít svou „náhradu“ k regálu se sladkostmi a opravdu tady mohu potěšit své chuťové pohárky. Džemy a sladké pomazánky (arašídová, čokoládová, nugátová a další; kolem 100,– Kč) jsou samozřejmostí, zaujmou mě tu ale i vábivě vypadající bio ovocné kompoty a široká nabídka sušenek. Na zdejších holandských waflích dokonce vzniká závislost. A to velmi snadno. Sama jsem toho důkazem. Jen upozornění pro ostatní sladkomily – bio sladkosti neobsahují rafinovaný cukr, na který jsme zvyklí, ale cukr sladový nebo třtinový, který je také zdravější a, samozřejmě, chutnější. U pokladny se ještě můžeme pokochat pohledem na bio bonbóny. Jen si z toho velkého množství vybrat.

Firma Country Life, která provozuje i vegetariánskou restauraci, vsadila v devadesátých letech na šťastnou kartu. Nabízí široký sortiment potravin, od nejrůznějšího „zrní“ přes zdravější sladkosti až po zeleninu nebo mléčné výrobky. Sympatické je, že u mnohých potravin drží přijatelné ceny. Díky své poloze je také obchod častým cílem turistů. To by vás však nemělo odradit od toho zajít se tam alespoň podívat. A možná, že i vy v něm naleznete něco, co běžně používáte, ale o čem jste ani netušili, že existuje také v bio kvalitě. Těší mě také fakt, že ze zde nakoupených surovin se dá uvařit úplně stejně jako ze surovin z kteréhokoliv jiného, ale nebio obchodu. Dost možná bude na talíři lépe vypadat, a zcela určitě bude lépe chutnat.

Příjemné vaření.

Provozovny Country Life v Praze:

Melantrichova 15, Praha1, po-čt 8:30–19, pá 8:30–14:30 (listopad-leden)

pá 8:30–16 (únor, březen, říjen)

pá 8:30–18 (duben-září)

ne 11–18 (so – zavřeno)

Jungmannova 1, Praha 1, po-čt 8:30–18:30, pá 8:30–14:30 (listopad-leden)

pá 8:30–16 (únor, březen, říjen)

pá 8:30–18 (duben-září)

Čs. Armády 30, Praha 6, po-čt 8:30–19, pá 8:30–14:30 (listopad-leden)

pá 8:30–16 (únor, březen, říjen)

pá 8:30–18 (duben-září)

Bělohorská 80, Praha 6, po-čt 8:30–19, pá 8:30–14:30 (listopad-leden)

pá 8:30–16 (únor, březen, říjen)

pá 8:30–18 (duben-září)

www.countryli­fe.cz

Foto: Ivana Dvorská

Autor článku

Autorka během své krátké redaktorké dráhy vystřídala psaní recenzí pro tištěný hudební časopis za internetový server Vitalia.cz. Mezitím také přispívala do norského školního časopisu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).