Hlavní navigace

Co dělat, když slunce bylo moc a máte úpal či úžeh

21. 7. 2016

Sdílet

 Autor: Pixabay.com / DayronV, podle licence: Public domain
Zůstali jste déle na sluníčku a to napáchalo nejenom škody v rámci spálené pokožky, ale cítíte také symptomy, jako je nevolnost, malátnost a bolest hlavy? Poradíme vám účinnou pomoc.

S přibývajícími teplotami míříme ven a s tím také souvisí mnohá zdravotní rizika. Vzhledem k četným úpalům a úžehům, jež jdou s tímto obdobím ruku v ruce, jsme si pro vás připravili tahák, který vám osvětlí, jaký je mezi těmito nepříjemnými zdravotními stavy rozdíl. Setkat se ale v praxi můžete i s působením výše uvedených problémů zároveň.

Úžeh vzniká působením přímých slunečních paprsků s velmi častou návazností na spálenou pokožku, kdežto úpal vás „potká“ v prostoru, ve kterém panuje horko, a organismus nemá šanci se přirozeným způsobem zchladit. Proto je nutné mít se na pozoru nejenom bezprostředně na sluníčku, ale také například v dopravním prostředku.

Vyhněte se „skleníkovému efektu“ a úpal vás mine

Nikdy nenechávejte v autě na parkovišti čekat děti, vaši babičku nebo chlupatého mazlíčka se slovy, že se brzy vrátíte. K přehřátí organismu dochází rychle a vy nikdy nevíte, zda se neplánovaně nezdržíte třeba ve frontě u pokladen.

V horkém počasí se proto vyhněte uzavřeným prostorům, do kterých se opírá slunce, a podmínky tak připomínají skleník. Tělo se v tomto prostředí přehřívá a jeho teplota stoupá. Klíčová je především tvorba potu. Úpal definuje žaludeční nevolnost, celková slabost, mdloby, bolest hlavy, únava, stoupající tělesná teplota a vysoké hodnoty srdečního pulzu.

Se sluníčkem opatrně, hrozbou je úžeh

I když se byť sebelépe namažete vhodným opalovacím krémem od hlavy až k patě, neznamená to, že máte vyhráno, pokud zapomenete na pokrývku hlavy. Jedině slaměný klobouk nebo čepice vás uchrání před nenechavým sluníčkem a zabrání přehřátí mozku. To, že k úžehu vůbec došlo, můžete zpozorovat dokonce až o několik hodin zpětně. Navíc na sebe často upozorňuje také spálenou pokožkou, která je podrážděná, zarudlá a pálí. Doprovodné symptomy jsou podobné jako u úpalu.

Úpal nebo úžeh? Jak situaci zachránit

 • Postižený by měl pobývat v místnosti, ve které panuje stín a příjemný chládek.
 • Úlevu přinese také saténové povlečení.
 • Doporučují se také obklady. Pozor však na příliš velké teplotní skoky. Ze začátku potírejte obličej vlažnou vodou. Nikoli ledem.
 • Tekutiny by měly být podávány po malých doušcích. Ať se žaludek nebouří. Zapomeňte však na přeslazené limonády. Naopak preferujte neperlivé minerální vody nebo čaj. Černý s mátovým revitalizují žaludek jako na vodě, meduňka zklidní tělo a ukolébá ho ke spánku po prodělaném teplotním šoku. Možností je také iontový nápoj. Pokud preferujete spíše přírodní varianty, jak tělo povzbudit, zkuste šťávu z mladého kokosu. Je osvěžující, hydratuje, je plná vitamínů a minerálních látek.
 • Spálená místa natřete přípravky s panthenolem, vitamíny nebo s uklidňující aloe vera.
 • Doporučuje se také doplnit minerály, o které tělo pod vlivem pocení přišlo. Například formou šumivých tablet (Fluidex Generica a další šumivé tablety pro doplnění minerálních látek).         
 • V případě, že vás nebolí žaludek, můžete si vypomoci s léky proti bolesti, co navíc snižují teplotu a přinášejí úlevu. (Panadol, Paralen)
 • V případě, že se postiženému zhoršuje stav, nedochází k úlevě či dokonce ztrácí vědomí, neprodleně vyhledejte lékaře. Pokud si nejste jistí, doporučit můžeme alespoň telefonickou konzultaci s odborníkem.

Prevence úpalu a úžehu

 • Na slunci noste pokrývku hlavy, sluneční brýle a používejte sluneční kosmetiku.
 • Dodržujte pitný režim (bedlivě kontrolujte příděl tekutin u dětí a starších lidí).
 • Noste prodyšné oblečení. Letní šatník by měl být volný, nikoliv přiléhavý. Navíc preferujte bavlnu oproti syntetickým materiálům.
 • Během dne se ochlazujte například termální vodou ve spreji (Mixa, Vichy, Avene, La Roche–Posay) nebo vlhčenými ubrousky.
 • Berte v potaz: pokud se potýkáte s nedostatečným pitným režimem a schází vám minerály, zřejmě se tělo nezvládne přirozeně ochladit.
 

Autor článku

Spolupracuje s několika lifestylovými magazíny a její práce je jí zároveň životním koníčkem.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).