Hlavní navigace

Chlamydiemi prý trpí až 80 procent české populace

Jan Potůček

Chlamydiemi, bakteriální infekcí, která se přenáší pohlavním stykem, ale také jako kapénková infekce, může trpět až 80 procent české populace. S odvoláním na nejnovější průzkumy českých lékařů to ve svém hlavním zpravodajském pořadu Události uvedla Česká televize. Neléčené chlamydie mohou vést až k neplodnosti, při napadení plic k jejich vážnému poškození a doživotním následkům. Pokud chlamydie napadnou oči, může pacient u neléčené nemoci časem oslepnout. Většina praktických lékařů v České…

Doba čtení: 1 minuta
Chlamydie

Chlamydiemi, bakteriální infekcí, která se přenáší pohlavním stykem, ale také jako kapénková infekce, může trpět až 80 procent české populace. S odvoláním na nejnovější průzkumy českých lékařů to ve svém hlavním zpravodajském pořadu Události uvedla Česká televize.

Neléčené chlamydie mohou vést až k neplodnosti, při napadení plic k jejich vážnému poškození a doživotním následkům. Pokud chlamydie napadnou oči, může pacient u neléčené nemoci časem oslepnout. Většina praktických lékařů v České republice však odmítá na žádost pacientů testy na přítomnost chlamydií provádět, protože jsou poměrně drahé.

Test také trvá o něco déle než u obvyklých bakteriologických rozborů, přibližně jeden týden. Nemoc se může přenášet i z matky na dítě. Podle ČT je takto nakažena přibližně jedna pětina nově narozených dětí v Česku. Více v článku Chlamydie: nemoc, kterou máte, aniž o tom víte.