Hlavní navigace

Názor k článku Chcete chytré dítě? Nechte si zkontrolovat štítnou žlázu od modrobílá - Pracovala jsem 20 let jako sestra v endokrinologické...

  • 17. 11. 2012 18:21

    modrobílá (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

    Pracovala jsem 20 let jako sestra v endokrinologické ambulanci v KNsP, dnes FNsP. Pamatuji si na jednu pacientku, která k nám byla odesláná k vyšetření štítné žlázy. Měla difúzně zvěštšenou (malou) štítnou žlázu,potíže neměla (frustní - bez příznaků, divila se proč k nám , žádné změny ve svém zdravotním stavu nepocíťovala )diagnistikovali jsme ji hypothyreosu, stala se naši pacientkou, chodila k nám ke kontrole nám mnoho let. Já dělěla pro lékaře u příjmu do karty malou anamnesu,- vdaná svobodná, rozvedená, počet děti, bezdětná, )Při tom jsem se dověděla, že paní měla dvě děti, chlapce a dceru, nebyly to dvojčata, OBĚ děti měly sníženou iteligenci, byly mentálně retardované, měly degenerativí stigmata. Kretenismus podle lékařů to prý nebyl, s manželem byli vyšetření genticky, nikdo nenašel vysvětlení. Další děti už s těchto důvodu neměli. Je to už 14 let, ale už tehdy jsem pojala podezření, že paní měla frustní hypothyreozujiž dříve i v době jejich těhotenství, které byla příčinou poskožených děti. Byla to paní okolo 35 let, velmi pěkná, kultivovaná, učitelka. Později jsem se dověděla, že obě děti zemřely v utlém věku.
    Mnoho dcer mých známých, (měly strumu) jsem v těhotenství nechala vyšetřit štítnou žlázu u nás. 1/3 z nich pak braly během těhotenství malou substituci, všem se narodily zdarvé a chytré děti. Test na kretenismus se dělá jako skrinig u všech narozených děti, pokud se jodový lék dětem dodá hned po narození, kretenismus nevyvvine. Disharmonie štítné žlázy matky se může negativně podepsát na vývoji a iteligenci dítěte v prenatálním vývoji, hlavně v prvních měsících těhotenství. Při poledním kafi jsem případ naši pacientky a jeji děti konzultovala s lékařem , který mi dal za pravdu a dopsal si informace do karty. Já už tehdy říkala, že by se těhotným měly vyšetřit testy na hormony št. žlázy, je to jednoduché a není to drahé. Dnes už jsem v důchodu, članek je pro mě satisfakci, dříve někteří říkali, že si to tak nemám brát a že mám bujnou fanatzií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).