Hlavní navigace

České zdravotní sestry dostanou přidáno

23. 6. 2009

Sdílet

Vláda se rozhodla přidat zdravotním sestrám. Zatímco doposud pracovaly za měsíční mzdu 24 221 korun, od července dostanou až o dva a půl tisíce více. Informoval o tom server Aktuálně.cz. „Jejich práce je dlouhodobě podhodnocená. Musíme přijmout všechna opatření, která by jejich počet v českých nemocnicích stabilizovala. Podle toho, co říkají odborné společnosti, chybí v nemocnicích řádově tisíce sester,“ řekla k tomu ministryně zdravotnictví Dana Jurásková.

Vláda se rozhodla přidat zdravotním sestrám. Zatímco doposud pracovaly za měsíční mzdu 24 221 korun, od července dostanou až o dva a půl tisíce více. Informoval o tom server Aktuálně.cz.

„Jejich práce je dlouhodobě podhodnocená. Musíme přijmout všechna opatření, která by jejich počet v českých nemocnicích stabilizovala. Podle toho, co říkají odborné společnosti, chybí v nemocnicích řádově tisíce sester,“ řekla k tomu ministryně zdravotnictví Dana Jurásková.

Víc peněz už přislíbil všem zdravotníkům předchozí kabinet Mirka Topolánka. Počítal s navýšením mezd zdravotníků formou zvláštního příplatku. To se ale nakonec ukázalo jako nemožné. Proto dnešní vláda přišla se změnou tarifních tabulek.

Kromě toho, že se zvednou základní tarifní platy, dostanou sestry zaplaceno také za odborné činnosti. Měnit se budou i kompetence nelékařských pracovníků. „Dnešní zdravotnický asistent se změní na praktickou sestru, takže se mu zvýší kompetence a následně i ohodnocení,“ vysvětlila Jurásková. Do budoucna také bude zdravotní sestrě stačit studium po dobu osmi a nikoliv deseti let, jak je tomu dnes.

Autor článku

Autorka během své krátké redaktorké dráhy vystřídala psaní recenzí pro tištěný hudební časopis za internetový server Vitalia.cz. Mezitím také přispívala do norského školního časopisu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).