Hlavní navigace

Češi se AIDS nebojí. Riskují?

Když se řekne AIDS, vybaví se vám smrtelná nemoc. Ale také mýtus, že je to problém daleké Afriky. Tahle nemoc se přece v našich končinách vyskytuje jen zřídka a riziko nákazy je proto velmi malé. Opak je ale pravdou. Počet nakažených se totiž zase začal zvyšovat.
Naďa Kubínková
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Lidé v České republice se přestávají obávat viru HIV. Jejich sexuální chování je daleko více rizikovější než v 90. letech a počet nakažených stoupá. K markantnímu nárůstu nákazy přispívá zejména sexuální turistika. A to především u homosexuálních párů. Právě tito lidé jsou v Česku nejrizikovější skupinou.

stop AIDS

Homosexuálové tak tvoří přes 66 procent nových případů. Situace je naopak mnohem lepší u prostitutek a drogově závislých (na letošní statistice nově nakažených se drogově závislí podílejí jen 2,3 procenty). Je to ale z toho důvodu, že právě u těchto rizikových skupin velmi dobře funguje prevence.

Přesto ale počet nakažených virem HIV roste. V letošním roce se tak objevilo 128 nových případů, 90 procent z nich se nakazilo sexuální cestou. V rámci tohoto sexuálního přenosu jednoznačně převažuje přenos homobisexuální u mužů majících sex s muži. V letošním roce jsme zaznamenali 82 nových případů, což jsou téměř dvě třetiny všech zjištěných případů,“ uvedl pro agenturu ČTK Marek Malý ze Státního zdravotního ústavu.

Napsali jsme: Jak se žije s roztroušenou sklerózou

Anketa

Bojíte se nákazy virem HIV?

Virus HIV je velmi choulostivý vir, protože není schopný přežít mimo lidské tělo delší dobu. HIV přežívá pouze v tělních tekutinách jako je krev, sperma nebo slinách a přenáší se pouze stykem těchto tekutin se sliznicí. 

I když se počet nakažených virem HIV zvyšuje, Češi mají k hrozbě AIDS spíše laxní přístup. Při sexuálním styku se nechrání a virus tak snadněji útočí. Do určité míry mu to usnadňuje i kontakt s okolními zeměmi – buď turistika českých občanů do zemí, jako je Thajsko, anebo naopak cizinci, kteří přijíždějí sem a mají kontakty s českými obyvateli. „V porovnání se západními státy tak Češi stále méně používají kondom, a to hlavně při orálním sexu nebo při styku s náhodným partnerem,“ upozornil ČTK Marek Malý.

tipli

stop AIDS

Virem HIV je ve světě nakaženo zhruba 33,4 milionu lidí. Většina, asi 23 milionů nakažených, žije v subsaharské Africe. V západní a střední Evropě žije zhruba 760 tisíc HIV pozitivních. 

Prevencí proti této smrtelné nemoci je jednak výchova v přístupu k sexuálnímu životu, používání sterilních jehel a stříkaček a bezpečné transfúze krve. Před nákazou virem HIV by mohl v budoucnu chránit ženy i tak zvaný mikrobicidní vaginální gel. Zdravotníci ho vyzkoušeli na třech tisících žen ve Spojených státech a v jižní části Afriky a výsledky ukázaly, že má v boji s HIV virem třicetiprocentní účinnost. Dosud gel zaznamenal úspěch pouze při testech na zvířatech a na tkáních v laboratořích, v praxi vždycky selhal. Tento úspěch je proto prvním signálem, že prevenci proti AIDS se blýská na lepší časy.

Čtěte také: Aktualita: Virus HIV se na lidi přenáší i od goril

Foto: http://tecfa.unige.ch, http://i.ehow.com

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).