Hlavní navigace

Češi se AIDS nebojí. Riskují?

7. 12. 2009

Sdílet

Když se řekne AIDS, vybaví se vám smrtelná nemoc. Ale také mýtus, že je to problém daleké Afriky. Tahle nemoc se přece v našich končinách vyskytuje jen zřídka a riziko nákazy je proto velmi malé. Opak je ale pravdou. Počet nakažených se totiž zase začal zvyšovat.

Lidé v České republice se přestávají obávat viru HIV. Jejich sexuální chování je daleko více rizikovější než v 90. letech a počet nakažených stoupá. K markantnímu nárůstu nákazy přispívá zejména sexuální turistika. A to především u homosexuálních párů. Právě tito lidé jsou v Česku nejrizikovější skupinou.

stop AIDS

Homosexuálové tak tvoří přes 66 procent nových případů. Situace je naopak mnohem lepší u prostitutek a drogově závislých (na letošní statistice nově nakažených se drogově závislí podílejí jen 2,3 procenty). Je to ale z toho důvodu, že právě u těchto rizikových skupin velmi dobře funguje prevence.

Přesto ale počet nakažených virem HIV roste. V letošním roce se tak objevilo 128 nových případů, 90 procent z nich se nakazilo sexuální cestou. V rámci tohoto sexuálního přenosu jednoznačně převažuje přenos homobisexuální u mužů majících sex s muži. V letošním roce jsme zaznamenali 82 nových případů, což jsou téměř dvě třetiny všech zjištěných případů,“ uvedl pro agenturu ČTK Marek Malý ze Státního zdravotního ústavu.

Napsali jsme: Jak se žije s roztroušenou sklerózou

Anketa

Bojíte se nákazy virem HIV?

Virus HIV je velmi choulostivý vir, protože není schopný přežít mimo lidské tělo delší dobu. HIV přežívá pouze v tělních tekutinách jako je krev, sperma nebo slinách a přenáší se pouze stykem těchto tekutin se sliznicí. 

I když se počet nakažených virem HIV zvyšuje, Češi mají k hrozbě AIDS spíše laxní přístup. Při sexuálním styku se nechrání a virus tak snadněji útočí. Do určité míry mu to usnadňuje i kontakt s okolními zeměmi – buď turistika českých občanů do zemí, jako je Thajsko, anebo naopak cizinci, kteří přijíždějí sem a mají kontakty s českými obyvateli. „V porovnání se západními státy tak Češi stále méně používají kondom, a to hlavně při orálním sexu nebo při styku s náhodným partnerem,“ upozornil ČTK Marek Malý.

stop AIDS

Virem HIV je ve světě nakaženo zhruba 33,4 milionu lidí. Většina, asi 23 milionů nakažených, žije v subsaharské Africe. V západní a střední Evropě žije zhruba 760 tisíc HIV pozitivních. 

Prevencí proti této smrtelné nemoci je jednak výchova v přístupu k sexuálnímu životu, používání sterilních jehel a stříkaček a bezpečné transfúze krve. Před nákazou virem HIV by mohl v budoucnu chránit ženy i tak zvaný mikrobicidní vaginální gel. Zdravotníci ho vyzkoušeli na třech tisících žen ve Spojených státech a v jižní části Afriky a výsledky ukázaly, že má v boji s HIV virem třicetiprocentní účinnost. Dosud gel zaznamenal úspěch pouze při testech na zvířatech a na tkáních v laboratořích, v praxi vždycky selhal. Tento úspěch je proto prvním signálem, že prevenci proti AIDS se blýská na lepší časy.

Čtěte také: Aktualita: Virus HIV se na lidi přenáší i od goril

Foto: http://tecfa.unige.ch, http://i.ehow.com

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).