Hlavní navigace

Boj proti klíšťatům

21. 9. 2015

Sdílet

 Autor: Shutterstock.com
Klíšťata mohou být nebezpečná. Jak zabránit tomu, abychom si je přinesli domů? Někdo klasické repelenty nesnese, na jiného nepůsobí přírodní ochrana.

Klíšťata přenášejí nebezpečná onemocnění, jako jsou klíšťová encefalitida a borelióza – obě mohou mít trvalé následky. Jak se bránit drobným přenašečům?

Syntetické repelenty

Nejúčinnější jsou repelenty s účinnou látkou deet. Čím vyšší obsah látky, tím účinnější repelent. Repelenty s vysokým podílem látky deet ale mohou vyvolávat u jedinců s citlivou pokožkou alergickou reakci na kůži – je tedy lepší repelent aplikovat na oblečení.

Ideální ochranou je kombinace – na odhalené části těla, krk a ruce repelent s nižším obsahem účinné látky a na boty a nohavice co možná nejsilnější přípravek.

Syntetický repelent vydrží několik hodin – podle obsahu účinné látky.

Přírodní repelenty

Výhoda přírodních repelentů je větší šetrnost, nedráždí tolik kůži a jsou vhodné i pro osoby s citlivou pokožkou. Nevýhodou je nižší účinnost a krátká doba působení repelentu – max. šedesát minut. Používají se různé přírodní odpuzovače – rozmarýn, fenykl, vratič obecný, hřebíček, citrusy nebo levandule.

Co ještě pomáhá?

Voňavý náramek s levandulí

Vonné náramky jsou přírodní variantou repelentů – účinnost ale není stoprocentní. Náramky obsahují výtažky z levandule, která klíště přirozeně odpuzuje. Náramek vydrží podle druhu a při správném užívání až dva měsíce a funguje po celou dobu nasazení.

Vitamín B

V sezóně je také možné zvýšit příjem vitamínu B – v podobě B-komplexních vitamínů – a riboflavinu. Účinek této metody ale není stoprocentní, je potřeba ji individuálně vyzkoušet.

Očkování proti klíšťové encefalitidě

Varianta, která klíšťata neodpuzuje, ale zabraňuje jednomu z typů onemocnění, jež klíšťata přenášejí – klíšťové encefalitidě. Očkování se podává v pěti dávkách v období deseti let. S první dávkou očkování je dobré začít v zimních měsících, aby se ochrana vytvořila ještě před sezónou.

Jak se vyhnout napadení klíštětem

  • Zvolit oblek (zejména kalhoty) z hladké, světlé látky. Nevhodné je tmavé oblečení z látky s vlasem.
  • Použít repelentní přípravek, který je vhodné aplikovat na oblečení, zejména na spodní část nohou, od kolen níže. Pokud je u přípravku uvedeno dávkování a doba účinku na komáry, je třeba počítat s tím, že pro klíšťata bude účinnost přibližně poloviční.
  • V terénu ohroženém výskytem klíšťat nesedat (nelehat) na zem, ani při použití pokrývky jako podložky.
  • Pohybovat se po cestách a nevstupovat volně do trávy, bylinné vegetace a křoví.
  • Při chůzi občas prohlédnout spodní část nohou (nohavice, punčochy) a sejmout eventuálně zachycená klíšťata (proto je výhodná světlá barva oblečení).

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).