Hlavní navigace

Arnika byla hvězdou tradičních lékopisů. Vyhrajte Arnigel

25. 11. 2016

Sdílet

 Autor: ©Michaela Popadičová, www.fotobanka.cz
Arnica montana se pro své lečivé účinky používá při modřinách, zhmožděninách, namožených svalech, vymknutí, frakturách, zánětu šlach, onemocnění žil a kapilár nebo při bolestech zad a kloubů.

Arnica montana (arnika horská / prha arnika) je léčivá rostlina, která se vyskytuje v horských oblastech téměř po celé Evropě, v České republice převážně v Krkonoších a na Šumavě. V České republice patří k ohroženým druhům a je chráněna zákonem.


Autor: ©Michaela Popadičová, www.fotobanka.cz

Arnika horská je rostlina snadno rozpoznatelná díky své ochlupené lodyze vysoké dvacet až šedesát centimetrů a svému velkému žlutooranžovému květu, jejichž tvar se podobá kopretině.

Tato bylina má v cizích zemích mnoho lidových názvů, mezi nimiž kraluje např. bylina pádů (francouzsky herbe aux chutes), kdy název odkazuje na její tradiční používání při léčbě následků úrazů (modřiny, boule) a svalového přetížení (křeče, namožení).

Zajímavostí je, že arnika byla hvězdou tradičních lékopisů již v sedmém století, kde je popsána abatyší Hildegardou z Bingenu (Svatou Hildegardou).

Arnika horská roste na náhorních loukách (nad 800 m n. m.) horských oblastí Evropy. K životu potřebuje nakloněný terén, který brání stojaté a příliš kyselé vlhkosti, čímž zajišťuje dostatečný odvod vody. Potřebuje vodu, ale ne příliš.

Kvete v období od května do srpna podle vegetačních stupňů. Je to letní květina, která začíná kvést kolem svátku svatého Jana (letní slunovrat) a jejíž pozdní květy můžeme najít až do srpna.

Arnica montana má dvojí účinek:

  • působí proti zánětu a proti bolesti, a to díky obsahu seskviterpenických laktonů, z nichž hlavní je helenalin,
  • působí jako ochrana cév (vazoprotekce) díky flavonoidům.

Obsahuje také esenciální oleje, z nichž thymol je používán pro své antiseptické vlastnosti.

Arnika se proto tradičně používala při modřinách, zhmožděninách, namožených svalech, vymknutí, frakturách, zánětu šlach, onemocnění žil a kapilár nebo při bolestech zad a kloubů.

Soutěž již byla ukončena. Gratulujeme výhercům!

  • Jaroslav Mátl, Dačice
  • Hana Běláková, Mirošov
  • Anna Burešová, Neurazy

Soutěžte o ARNIGEL

Tři z vás, kteří správně odpoví na soutěžní otázky a budou vylosováni, získají zklidňující gel s arnikou Arnigel.

Pro vyplnění odpovědí na soutěžní otázky přejděte prosím na formulář:

Soutěžte o ARNIGEL


Autor: Boiron

ARNIGEL obsahuje výtažky z rostliny Arnica montana se zklidňujícími účinky. Nalezne uplatnění při každodenních činnostech. Má osvěžující a uklidňující účinek, není mastný a rychle se vstřebává. Tento kosmetický přípravek neobsahuje parabeny ani jiné konzervační látky.

Odpovídat můžete do 27. 11. 2016.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).