Hlavní navigace

Názor k článku Antibiotika se musí dobrat, ale proč? od Autor - Věřte, že těchto konsekvencí jsem si vědom. 1) V...

 • 18. 8. 2014 8:56

  Autor (neregistrovaný) ---.vfn.cz

  Věřte, že těchto konsekvencí jsem si vědom.

  1) V článku není zdůrazněno, že neúčinná ATB mají být nejen předčasně vysazena, ale současně nahrazena jinými (záměna). Proti tomu, věřím, nemáte vůbec nic. Předpokládám, že byste také nenechal pacienty dobírat neúčinná ATB a až poté je nahrazoval jinými.

  2) Multirezistentní kmeny se pěstují v populaci jako takové opakováním postupů selekce rezistentů nikoliv na jednom jedinci jednou akcí. To článek opět nezdůraznil. V kontextu mi tady koliduje a nesedí ten "epidemiologický" pohled s pohledem zájmů jednoho člověka - jednotlivce.

  3) Naprostá většina zdrojů o vzniku rezistentních kmenů tyto kauzálně spojuje s dlouhodobým podáváním ATB u chronických pacientů (intermitentní terapie u TBC je terapií v periodě zahrnující řadu týdnů podávání ATB. Do toho nelze vtahovat ony klasické 7-10 denní režimy podávání ATB. Tyto analogie nejsou přiléhavé. Článek to však opět nedostatečně zdůraznil.

  Ten článek není v tomto ohledu dobře napsaný - už jsem to tu psal několikrát. Na druhé straně mi přijde, že tato kritika vychází z toho, co v článku uvedeno není, ale chce tam být předšvším viděno na základě reflexe, kterou článek individuálně vyvolal.

  Za článek si také neděkuji. Považuji jeho zpracování za zavádějící, aniž bych toho chtěl dosáhnout. Názory, které mi kritika podsunuje, ale nemám (a nejsou v článku ani přímo uvedeny). Pokud Vám však z článku vyplývají, je to chyba zpracování.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).