Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Antibiotika se musí dobrat, ale proč? od Olda - Vaše argumentace vychází z nesprávných předpokladů - pravděpodobnost...

 • 13. 8. 2014 18:04

  Olda (neregistrovaný) ---.mopetcz.cz

  Vaše argumentace vychází z nesprávných předpokladů - pravděpodobnost vzniku resistentních bakterií není prakticky úměrná času přítomnosti ATB v prostředí, ale času přítomnosti ATB nebo jakékoli jiné agresivní látky v DOSTATEČNĚ NÍZKÉ koncentraci, aby bakterie stimulovala a napomáhala selekci resistentních jedinců A ZÁROVEŇ úměrná dostatečnému množství bakterií v daném prostředí, aby se pravděpodobnost "dostatečně" zvýšila. Ostatně to přesně popisuje i článek o budování resistencí, na který se odkazujete.

  Vámi propagované krátké dávkování právě pomáhá multiresistentní kmeny pěstovat, protože krátká kůra jejich počty dostatečně neeliminuje a zároveň je po vysazení vystaví působení nízkým, stimulačním koncentracím ATB. Byť je tento efekt asi pohříchu stále menší, než nadužívání desinfekce a ATB v zemědělství a průmyslu.

  Velmi laicky řečeno, malé množství jedu dá přežít silným, kteří se tak množí dále, velké množství jedu zahubí všechny.

  Analogicky vznikají resistence na pesticidy. Podobným mechanismem - interminentní terapií - jsme si v posledních 30 letech vypěstovali multiresistentní TBC.

  Tudíž vám za článek neděkuji, protože čtenáři, kteří nemají vhled do problematiky a nedokážou sami argumentaci vyhodnotit, jej vyhodnotí jako návod, aby ATB brali dva dny. A když si čtu zbytek diskuse, v tomto případě se již pohříchu často jedná o čtenáře různě bio-esotero-tmářo-senzitivní a rozum odmítající.

 • 18. 8. 2014 8:56

  Autor (neregistrovaný) ---.vfn.cz

  Věřte, že těchto konsekvencí jsem si vědom.

  1) V článku není zdůrazněno, že neúčinná ATB mají být nejen předčasně vysazena, ale současně nahrazena jinými (záměna). Proti tomu, věřím, nemáte vůbec nic. Předpokládám, že byste také nenechal pacienty dobírat neúčinná ATB a až poté je nahrazoval jinými.

  2) Multirezistentní kmeny se pěstují v populaci jako takové opakováním postupů selekce rezistentů nikoliv na jednom jedinci jednou akcí. To článek opět nezdůraznil. V kontextu mi tady koliduje a nesedí ten "epidemiologický" pohled s pohledem zájmů jednoho člověka - jednotlivce.

  3) Naprostá většina zdrojů o vzniku rezistentních kmenů tyto kauzálně spojuje s dlouhodobým podáváním ATB u chronických pacientů (intermitentní terapie u TBC je terapií v periodě zahrnující řadu týdnů podávání ATB. Do toho nelze vtahovat ony klasické 7-10 denní režimy podávání ATB. Tyto analogie nejsou přiléhavé. Článek to však opět nedostatečně zdůraznil.

  Ten článek není v tomto ohledu dobře napsaný - už jsem to tu psal několikrát. Na druhé straně mi přijde, že tato kritika vychází z toho, co v článku uvedeno není, ale chce tam být předšvším viděno na základě reflexe, kterou článek individuálně vyvolal.

  Za článek si také neděkuji. Považuji jeho zpracování za zavádějící, aniž bych toho chtěl dosáhnout. Názory, které mi kritika podsunuje, ale nemám (a nejsou v článku ani přímo uvedeny). Pokud Vám však z článku vyplývají, je to chyba zpracování.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).