Hlavní navigace

Názor k článku Antibiotika se musí dobrat, ale proč? od Autor - Vážení čtenáři, Požádal jsem redakci o stažení tohoto článku....

  • 6. 8. 2014 9:01

    Autor (neregistrovaný) ---.vfn.cz

    Vážení čtenáři,

    Požádal jsem redakci o stažení tohoto článku. Jeho hlavní sdělení, že je nesmyslné, aby se neúčinná antibiotika vždy nejprve dobrala a poté teprve případně nahradila jinými (což je jev v praxi vídaný), nebylo sděleno dobře. Článek údajně vyzníval silně způsobem, aby si lidé sami vysazovali antibiotika, pokud pozorují jejich neúčinnost, nebo si je nasazovali úmyslně krátkodobě spoléhaje následně na svou imunitu. Taková sdělení a doporučení opravdu nebyla cílem článku. V době, kdy prakticky nikdo antibiotika předčasně nevysazuje úmyslně a přitom máme kolem sebe obrovské množství rezistentních kmenů bakterií, jsou příčiny jejich rezistence k ATB zcela dominantně úplně jiné než jejich krátkodobá používání neukázněnými pacienty. Posilování odolnosti bakteriálních kultur krátkými expozicemi antibiotik (opakovaně a za sebou) je všeobecně známý fakt. Jde však o zcela jinou situaci, než když jednorázově jedna osoba předčasně vysadí ATB. Tuto skutečnost článek nedostatečně rozlišil a byla oprávněně vytknuta.

    Přestože se mi to dosud ještě nestalo, v tomto případě je stažení nesprávně vyznívajícího článku reakcí dle mého názoru správnou a jedinou možnou.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).