Hlavní navigace

Albio - bio za luxusní ceny

Sdílet

Jít do pražské biorestaurace Albio s cílem hledat české výrobky nemá smysl. Spíše tu najdete výrobky rakouského, slovenského, německého nebo jiného, často velmi exotického, původu. Tedy i za vyšší ceny. Pravidelný konzument biopotravin je ale na tuto nevýhodu už zvyklý.

Každá doba má svá specifika, to je známá věc. A protože dnešní doba káže bio, můžeme se téměř na každém pražském rohu setkat s bio prodejnou. Se zvědavostí, zda by se zde daly koupit všechny suroviny potřebné k přípravě oběda,  jsem zavítala do bio-obchodu Albio. A bio je tam opravdu všechno, jak brzy sami zjistíte. Čeká tam však i mnohé překvapení.

České výrobky aby zákazník pohledal

Zdravá-výživa-recenze-Albio-1

To první na sebe nenechalo dlouho čekat. Ačkoli je Albio českou společností, která provozuje komplexní centrum zaměřující se na podporu zdravého a ekologicky šetrného životního stylu již od roku 2003, českých výrobků je tu pomálu. Albio sice podle svých slov podporuje české ekofarmáře, to vám ale při hledání českých surovin nepomůže. Jít do Albia s cílem hledat české výrobky nemá smysl. Spíše tu najdete výrobky rakouského, slovenského, německého nebo jiného, často velmi exotického, původu.

Co vás možná při hledání vhodného produktu „zahřeje“, je interiér prodejny. Ten je ekologicky vyveden v dřevěném provedení, což mu dodává nejen nádech farmářství, ale i vzdušnosti. Albio jinak vypadá jako běžný obchod se smíšeným zbožím. Jediným rozdílem je přívlastek „bio“, a tomu také odpovídají ceny, ale o nich později. Obchod má několik sekcí dělených nejen podle sortimentu – pečivo, těstoviny, obilniny a luštěniny, mléčné výrobky, ovoce a zelenina, nápoje nebo polotovary, ale i podle výrobce. To je případ doplňkového sortimentu, který je zde opravdu v hojném zastoupení. Naleznete zde přírodní kosmetiku čtyř značek, (ekologicky šetrné) prací a čistící prostředky, hygienické potřeby nebo literaturu.

Zastavme se však o něco déle u zdejších biopotravin. Podle prodavačů je zde skutečně bio okolo 95 % výrobků, ovšem z české produkce, jak už jsem podotkla, je jich minimum. Ekologické zemědělství, které je mimo jiné postavené i na minimálním zatěžování přírody, se zde dostává do jakéhosi bludného kruhu, protože když nejsou bio-výrobky české, musí být odněkud jinud. A mnohdy se vozí i přes půlku světa, což se pochopitelně promítne i na ceně výrobku. Příjemné jistě je, že Albio má vlastní pekárnu, takže máte jistotu, že chléb nemá nic společného s emulgátory a podobnými vymoženostmi dnešní doby. O něco méně příjemná už může být cena, kterou za chléb dáte. Žitný je za 41,– Kč, kmínový pak za 54,– Kč, i když se ceny pečiva v bio-obchodech příliš neliší. Chuťově je samozřejmě mnohem výraznější a chutnější, než chléb klasický, který je mnohdy druhý den kyselý. Však to jistě znáte.

Kozí mléko z Německa za 100 korun

Zdravá-výživa-recenze-Albio-4

Dalšími českými produkty v nabídce Albia jsou mléčné výrobky. V tomto případě jsou to jogurty. Vesměs se jedná o bio výrobky od firmy Olma. Ne zrovna příjemným rozdílem může být, že tu koupíte bio mléko za 30,– Kč, zatímco v každém jiném nebio-obchodě stojí minimálně o čtvrtinu méně. A naopak v jiné bio-prodejně se dá sehnat za přibližně stejnou cenu, jako jinde. Mléko tu samozřejmě seženete i zahraniční. Kravské ze Slovenska (má stejnou cenu jako české) a kozí z Německa (za 100,– Kč). S máslem už je to ale horší. To tu české nehledejte. Kostka másla z alpského mléka vás tak přijde na rovných 80,– Kč. U zahraničních výrobků ještě zůstaneme. Je jich totiž většina, a často z dost exotických míst. Najdete tu například Kuzu, což je druh zahušťovadla z Japonska. Téměř na každém rohu tu je nějaký prodavač, takže se ho ptám, v čem je Kuzu lepší než klasický škrob. A čeká mě další překvapení. Dozvím se od něj jen to, že je lepší, ale v čem – zda má lepší zahušťovací schopnosti, zda neobsahuje nějakou špatnost, kterou třeba škrob obsahuje atd. – už se nedozvídám. Později zjišťuji, že se jedná o škrob získaný z kořene japonského vinného keře. Je lehce stravitelný a má mnoho blahodárných účinků – na zažívání, vitalitu, bolest hlavy a jiné neduhy. Taková věc se k přípravě oběda může hodit.

Dostáváme se k oddělení těstovin, obilnin a luštěnin. V nabídce zde jsou staré známé druhy těstovin – nudle, špagety, vřetena a různé jiné tvary – v různých barvách a cenách. Seženete zde půlkilové balení za 30,– Kč, ale i za 70,– Kč. To už záleží na výrobci, a, jak už jsem zmínila, na zemi původu. Z toho už by se oběd také dal uvařit.

Je libo rakouskou bio mrkev?

Zdravá-výživa-recenze-Albio-5

Pojďme k mrazícímu boxu s ovocem a zeleninou. Zde na nás čeká překvapení číslo tři. V boxu totiž není jediná cedulka s popisem původu. Věc, na kterou jsme si zvykli z kdejakého obchodu, tu prostě chybí. Musím tedy opět přizvat prodavače, který se snaží rozpomenout, odkud co vlastně je. Naštěstí zase tolik zemí, odkud ovoce a zeleninu berou, není. Takže si vzpomene. Ani tady však výčet české produkce nebude dlouhý: mrkev (opravdu vypadá bio), lilek a bylinky. Zbytek pochází převážně z rakouské produkce. Mimochodem, rakouská bio mrkev vypadá lépe, než ta česká. Jak to ti Rakušané dělají? Zbytek zeleniny je také rakouský – cibule, paprika podivných bio tvarů, cherry rajčátka, hlávkový salát a podobně. Sem tam se tu ale najde i něco exotičtějšího, jako třeba banány z Ekvádoru. Trs takových banánů je pak ještě dražší než máslo z Alp.

Ale přejděme k něčemu příjemnějšímu – k cukru. Ten tu spíše nečekejte. Však také chloubou společnosti Albio je nabídka zdravých dezertů, tedy sladkostí, které neobsahují žádný rafinovaný cukr ani umělá sladidla. Albio dezerty jsou slazeny obilnými slady (kukuřičným, pšeničným, rýžovým), ovocnými šťávami, sušeným ovocem, džemy bez cukru, v některých případech medem, javorovým sirupem či amasaké (sladký pokrm z japonské kuchyně. Neobsahuje umělé přísady ani konzervační látky). Samozřejmě zde najdete bio-čokoládu a halvu (cukrovinka pocházející z Blízkého a Středního Východu, jejímž základem jsou sezamová semínka a med. Ochucena může být nasekaným sušeným ovocem, pistáciovými oříšky nebo vanilkou). Především zde ale najdete suroviny z karobu (tedy náhražky kakaa, která obsahuje spoustu prospěšných látek, jako jsou vitamíny skupiny B, vápník, hořčík, draslík, železo, mangan a další, a navíc má stejně blahodárné účinky jako Kuzu). Jinak je zde v oddělení sladkostí z čeho vybírat – od arašídového krému přes med až k džemům (cenově se pohybují kolem 100,– Kč) Od cucavých bonbónů až po oplatky a sušenky.

Vlastní kuchařka i kurz bio vaření

Zdravá-výživa-recenze-Albio-2

Albio má nepopiratelně široký bio sortimet snad všech potravin. Pokud vám jako zákazníkovi nevadí připlatit si za nečeský výrobek, určitě tam zajděte. Existují však i levnější verze bio-prodejen. Zajímavostí je, že Albio pro své zákazníky připravuje knihu již vyzkoušených receptů s podrobnými informacemi o postupu vaření a o zdravotních účincích použitých surovin.

Albio také nabízí vlastní kurz vaření z biopotravin a na vánoce si zde můžete objednat vánoční bio cukroví. Pro větší akce si zde můžete objednat kompletní biocateringový servis.

Abych svou dnešní návštěvu do Albia shrnula – ano, suroviny k přípravě jídla se zde dají sehnat velmi snadno. Pokud je vám jedno, odkud výrobek pochází, počítejte s vyššími cenami. Pokud budete hledat jen české, tedy i levnější, dost možná budete muset udělat pár kuchařských kompromisů a koupit něco jiného, než jste původně zamýšleli. Nicméně i tak budete mít kvalitní suroviny, ze kterých si pak můžete uvařit zdravý a chutný oběd.

Dobrou chuť.

Prodejny Albio v Praze:

Truhlářská 20, Praha 1, po-pá 8–20, so 10–17

Dejvická 26, Praha 6, po-pá 8–19, so 8–13

Viktora Huga 4, Praha 5, po-pá 7,30–19, so 8–13

www.albiostyl.cz

Autor článku

Autorka během své krátké redaktorké dráhy vystřídala psaní recenzí pro tištěný hudební časopis za internetový server Vitalia.cz. Mezitím také přispívala do norského školního časopisu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).