Hlavní navigace

Nemůžete usnout? 10 tipů pro zdravý spánek

7. 9. 2016

Sdílet

 Autor: pixabay.com/120na80cz/DieterRobbins
Čaje, kapky, tablety… To vše pomůže s usínáním nebo únavou.

Potíže s usnutím může přechodně způsobit fyzická bolest způsobená například nemocí nebo úrazem. Častým viníkem bývá těžká životní situace – rozvod, úmrtí v rodině, ztráta zaměstnání a psychická nemoc. V posledním případě příznaky nejlépe posoudí psychiatr, do jisté míry i klinický psycholog. (Více v článku Přírodní prostředky na spaní: nezpůsobí návyk.)

Pokud máte problémy se spaním, nebo jste třeba jen unavenější, případně potřebujete zklidnit, můžete sáhnout po doplňcích stravy na podporu spánku uklidňují organismus. „Tyto produkty uvolňují napětí a pomáhají od nervového přetížení a stresu. K uklidnění a rychlému usínání jsou pak určeny čaje na spaní, sirupy a tobolky. Naopak tablety proti únavě zvyšují pozornost, posilují koncentraci a přispívají k lepší paměti a optimální mozkové činnosti,“ vyjmenovává online lékárna Pilulka.cz, která poskytla data o preferencích zákazníků.

Jaké jsou nejprodávanější produkty na spaní?

GS Dormian Rapid


Autor: Pilulka.cz

GS Dormian obsahuje jedinečnou kombinaci standardizovaných extraktů z léčivých rostlin (kozlík lékařský, meduňka lékařská, chmel otáčivý, mučenka pletní), tzv. Natural GABA Complex®.  

Látky tohoto komplexu:   

 • Napomáhají celkovému zklidnění organismu a lepšímu usínání.
 • Zlepšují kvalitu spánku a nočního odpočinku.
 • Snižují frekvenci nočního probouzení.
 • Napomáhají odstraňovat potíže s usínáním v důsledku nervozity, podrážděnosti, psychického napětí atd.

Látky obsažené v GS Dormian nevyvolávají závislost ani abstinenční příznaky po ukončení užívání.

PERSEN Forte


Autor: Pilulka.cz

PERSEN forte patří do skupiny léčiv nazývaných fytofarmaka – sedativa (zklidňující léky), anxiolytika (léky odstraňující úzkost), hypnotika (léky navozující spánek).

Jedná se o směs suchých rostlinných extraktů s uklidňujícím účinkem, která příznivě působí i při mírných poruchách usínání a spánku. 

Přípravky PERSEN se užívají při psychovegetativních poruchách nejrůznější povahy, projevujících se zvýšeným napětím, podrážděností, neklidem, rozladěností, strachem, úzkostí, poruchami koncentrace, poruchami usínání a spánku, pocitem únavy po probuzení nebo i minimální námaze, pocením dlaní a třesem rukou. 

Přípravek je určen pro dospělé od 18 let.

NEOSPAN forte SWISS


Autor: Pilulka.cz

NEOSPAN forte SWISS obsahuje extra silnou dávku kozlíku lékařského a pomerančovníku hořkého pro snadnější usínání a kvalitnější spánek.

 • Pomáhá s usínáním.
 • Zlepšuje kvalitu spánku.
 • Omezuje předčasné probouzení.

TRYPTOSEN


Autor: Pilulka.cz

Kozlík lékařský zklidňuje při stresu, přispívá k usínání a udržování dobrého spánku.     Tryptofan je aminokyselina, která je nezbytná pro biosyntézu serotoninu v těle.

V centrálním nervovém systému se serotonin účastní procesů, které se podílejí na vzniku nálad. Jeho nedostatek způsobuje celkovou depresi, podrážděnost až agresivitu.

Swiss SLEEPNOX FORTE


Autor: Pilulka.cz

Extra silná směs extraktů z kozlíku, chmele, mučenky a meduňky pro podporu spánku a uklidnění. Obsažené byliny přispívají ke snadnějšímu usnutí, zlepšení kvality spánku, zklidnění při stresu a duševním napětí.

Bezpečný a šetrný, bez vedlejších účinků, ani dlouhodobé užívání nevyvolává návyk.

Magne B6 Relax


Autor: Pilulka.cz

Magne B6 Relax obsahuje kombinaci meduňky, chmele, hořčíku a vitamínu B6, která přispívá k navození a zlepšení kvality spánku. 

Navození prospěšného spánku má zásadní význam pro zdraví a životní rovnováhu. Magne B6 Relax obsahuje chmel a meduňku, které přispívají ke zmírnění psychického stresu a k normálnímu usínání.

Složky hořčík a vitamín B6 přispívají k normální psychické a nervové činnosti, ke snížení míry únavy a vyčerpání. 

Dr. Böhm Mučenka pletní


Autor: Pilulka.cz

Dr. Böhm Mučenka pletní uklidňuje a uvolňuje při napětí, při nervovém přetížení, například při pracovním vypětí a strachu ze zkoušek. V případě nervového vypětí hrozí, že stres převládne, pak mnozí nedokáží večer vypnout. Následkem jsou poruchy usínání a spánku, trvalý neklid až syndrom vyhoření.    

Mučenka pletní je se svým zářivě fialovým věncem obklopeným bujnými bílými květy pravou přírodní krásou. V lidové medicíně severní, střední a jižní Ameriky se mučenka již po staletí používá na uklidnění. V písemných záznamech byla rostlina zmíněna poprvé kolem roku 1552 v knize bylin o léčivých rostlinách Aztéků.  

Mučenku pletní dovezli do Evropy křesťanští misionáři v 17. století. Byli to také oni, kdo této krásné rostlině dali její dnešní jméno. Paprskovitě uspořádané listy vedlejší koruny misionářům připomínaly trnovou korunu a tím křížovou cestu – umučení Krista.

Jak mučenka pletní účinkuje?

 • Uklidňuje a uvolňuje, aniž by způsobovala únavu.
 • Podporuje klid.
 • Posiluje nervy při neklidu, nervozitě, vzrušení a napětí.

Grešík Dobrou noc čaj


Autor: Pilulka.cz

Čaj napomáhá k navození a prohloubení zdravého, kvalitního spánku, urychluje usínání. Pije se asi hodinu před usnutím.

Čaj není návykový. 

Složení: dobromysl nať, meduňka nať, mateřídouška nať, chmel šištice, prvosenka květ, heřmánek květ, srdečník nať, mučenka nať, levandule květ   Bylinný čaj s nezaměnitelným puncem jedinečnosti a kvality vyrobený podle původní receptury Valdemara Grešíka.

Melatonin Mučenka


Autor: Pilulka.cz

Přispívá ke zlepšení kvality spánku, napomáhá usínání. Jeho hlavní funkcí je kontrola biorytmu spánku a bdělosti.

 • Mučenka (passiflora incarnata) je bylina, která podporuje relaxaci a spánek.     
 • Melatonin přispívá ke zkrácení doby nutné pro usnutí a ke zmírnění subjektivního pocitu únavy v důsledku časového posunu.
 • Inulin je rozpustná vláknina rostlinného původu. Jedná se o čistě přírodní uhlohydrát, který se získává extrahováním z kořene čekanky (cychorium intibus).   

RESCUE kapky na spaní


Autor: Pilulka.cz

Přináší úlevu a odpočinek po dnu plném stresu a radost z dobrého a klidného spánku. Kapky jsou kombinací květových esencí anglického lékaře a homeopata Dr. E. Bacha, které korespondují se širokou škálou emocionálních stavů. 

BKT je založena na podobném principu jako homeopatie. Za pomoci výtažků z různých květů a rostlin pomáhá člověku zvládat nejrůznější záporné emoce, s nimiž je denně konfrontován.

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).