Hlavní navigace

Známí kuchaři již potřetí vyráží na jízdu po základních školách, kde učí děti jíst zdravě

[Tisková zpráva] V průběhu června a prosince letošního roku proběhne na českých základních školách a gymnáziích celkem deset zastávek třetího ročníku Jízdy kuchařů YesNeYes. Hlavním cílem jízdy je zvýšit povědomí o zdravém stravování mezi žáky základních škol a víceletých gymnázií a ukázat, jak snadná a přitom zábavná může být příprava zdravého jídla. Jízda je součástí projektu Žij zdravě realizovaného v rámci preventivních programů Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR.

Sdílet

Jízda kuchařů YesNeYes odstartuje 22. června 2010 v Pacově odkud bude pokračovat následující den do Liberce a 24. června dorazí do Pardubic. Další zastávky v základních školách a gymnáziích z  celé České republiky se plánují na prosinec. Žáci druhého stupně budou mít jedinečnou možnost zhlédnout zábavnou kuchařskou show, která jim ukáže, jak snadné je připravit si zdravou, a přitom chutnou, svačinu nebo oběd. Dále na ně čeká mixování hudby, videoprojekce nového populárně naučného videa na téma zdravý životní styl, představení street dancových tanečníků a předních českých jezdců na BMX kolech.

Čtěte téma: Éra „univerzální hnědé“ je snad pryč

Strava ve školních jídelnách představuje letitý problém: UHO (univerzální hnědá omáčka) či UBO (univerzální bílá omáčka) jsou pojmy, na něž mnozí jen tak nezapomenou. A možná je ještě někde vaří … Nicméně i ve školním stravování platí prostá zásada: Když se chce, všechno jde.

Také v letošním roce budou hlavními protagonisty Jízdy kuchařů YesNeYes známí kuchaři Filip Sajler a Ondřej Slanina společně s předním představitelem českého street artu Zdeňkem Řandou alias Pastou. „Projekt je určen nové mladé generaci. Je super, že právě jí můžeme ukázat, jak se dá jednoduše a rychle vařit z dobrých čerstvých surovin, protože jídlo je národní kultura. Snad to bude i letos všechny bavit stejně jako nás,“ říkají kuchaři Filip Sajler a Ondřej Slanina. Tereza Květoňová, vedoucí oddělení externí komunikace Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR, dodává: „Stravovacím návykům dětí a teenagerů se příliš mnoho projektů zatím systematicky nevěnuje, přestože je to klíčové pro předcházení nadváze a obezitě. Připomeňme, že výzkum VZP realizovaný v závěru roku 2008 ukázal, že až polovina dětí si nese nadváhu a obezitu do dospělosti.“

PŘEHLED ZASTÁVEK JÍZDY KUCHAŘŮ YESNEYES – ČERVEN 2010

22. 6.

10:00 – 12:00               

Pacov

ZŠ Za Branou Pacov

ZŠ Náměstí Pacov

13:00 – 15:00

ZŠ Lukavec

Gymnázium Pacov

23. 6.

 9:30 – 11:30

Liberec

ZŠ Česká 354, Liberec – Vesec

12:30 – 14:30

24. 6.

9:00 – 10:00

Pardubice

ZŠ Polabiny, Npor. Eliáše 344, Pardubice

11:00 – 13:00

JAKÝ SE CHYSTÁ PROGRAM?

Program jednotlivých zastávek zahrnuje krátkou teoretickou část o významu zdravé výživy a představení Rovnice zdravého života – lépe jíst + více se hýbat = zdravě žít. Následuje kulinářská show kuchařů Filipa Sajlera a Ondřeje Slaniny, kteří připraví společně s dětmi několik jednoduchých pokrmů, dále pokračují ochutnávky jídel a kuchařské soutěže o atraktivní ceny – flash disky nebo kuchařské zástěry. Součástí programu je rovněž taneční exhibice s ukázkami různých stylů, jakými jsou například break dance nebo street dance. Tanečníci společně s vystoupením jezdců na BMX kolech představí pohyb jako nedílnou součást zdravého životního stylu. Celý program bude doprovázen hudební show DJ Pasty.

Součástí akce je také dotazníková anketa, která zmapuje stravovací návyky dětí a ověří, jakým způsobem tráví svůj volný čas. „Výsledky ankety nám pomohou zjistit, jak se vyvíjí stravovací návyky dnešní mládeže a jaký je jejich vztah k pohybu a problematice obezity.  Zároveň nám napoví při hledání vhodných řešení rostoucí epidemie nadváhy a obezity, která je čím dál více patrná i u dětí,“ říká MUDr. Martin Matoulek, Ph.D., z III. Interní kliniky VFN a 1. LF UK v Praze.

O PROJEKTU ŽIJ ZDRAVĚ

Projekt Žij zdravě, financovaný z fondu prevence VZP ČR, je celostátní edukační kampaň, jejímž cílem je zvýšit povědomí veřejnosti o obezitě jako vážném celospolečenském problému, přispět ke změně chování českého obyvatelstva a napomoci k dodržování tzv. Rovnice zdravého života, která říká: lépe jíst + více se hýbat = zdravě žít.

Projekt Žij zdravě vznikl v roce 2007 za podpory Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).