Hlavní navigace

Zimní radovánky bez starostí

[Tisková zpráva] (IZIP) Zimní radovánky prožijte bez starostí s Elektronickou zdravotní knížkou

Sdílet

Na českých horách se každoročně zraní přes 7 tisíc osob.

V loňské zimní sezóně docházelo nejčastěji k úrazům již tradičně na lyžařských svazích. Podle údajů Horské služby se při sjezdovém lyžování zranilo 3 509 osob a na snowboardu 1 738 osob. Pokud bereme v úvahu zranění i při jiných zimních aktivitách, došlo tak v zimě 2009/2010 na našich horách celkově k více než 7 tisícům úrazů, přičemž děti se obvykle zraní častěji než dospělí. Příčinou bývají především nejrůznější pády a kolize. Zasněžené kopce totiž představují nejen řadu možností pro sportovní vyžití, ale také riziko zranění, proto se vyplatí mít své zdravotní informace neustále při sobě díky službě Elektronické zdravotní knížky (EZK).

Na sjezdovkách je možné stále častěji vidět kromě lyžařů také příznivce snowboardingu, který se stává módním trendem nejen u dětí, ale i u dospělých. Přestože jsou podle statistiky úrazy způsobené na snowboardu co do počtu nižší, patří bohužel k těm závažnějším. Začátečníci, kteří zcela neovládají techniku jízdy, často padají na záda, a tak si způsobují zranění páteře nebo hlavy. Mimo to, právě snowboardisté občas neodolají pokušení vjet do neupraveného terénu s hlubokým sněhem, který však vyžaduje profesionální snowboardové dovednosti, které v mnoha případech nemají.

„Pro sportovce je běžné radit se s více specialisty, aby měl jistotu, že se v případě léčby nějakého zranění správně rozhodne. A vlastně i díky tomu jsem se seznámil se systémem EZK. Je podle mě naprosto geniální. Před olympiádou ve Vancouveru jsem měl příležitost ověřit si funkčnost Elektronické zdravotní knížky možná víc, než by mi bylo milé. Se zraněnými kotníky jsem absolvoval hodně prohlídek. A věřte mi, že jsem toužil po ideálním, stoprocentním pokrytí zdravotních zařízení systémem EZK. To bych měl situaci hodně zjednodušenou,“ říká na začátku sezóny Michal Novotný, reprezentant a nejlepší český snowboardcrossový závodník.

Stejně jako je při zimních sportech samozřejmostí mít při sobě kartičku zdravotní pojišťovny, může být při úrazech nepostradatel­ná Elektronic­ká zdravotní knížka (EZK), a to především díky svému Emergentnímu datasetu. V něm může najít lékař přivolané Zdravotnické záchranné služby důležité informace o pacientovi, jako krevní skupinu, alergie, rizikové faktory nebo dlouhodobá onemocnění, které mu pacient v šoku nebo v bezvědomí nedokáže sdělit. EZK obsahuje i další důležité zdravotní záznamy, které pomáhají lékařům v průběhu následné hospitalizace nebo doléčení zranění pacienta. „Díky systému EZK není nutné pracně zjišťovat výsledky vyšetření pacienta, protože v EZK jsou k dispozici ihned po provedení včetně dalších informací našich kolegů a odesílajících lékařů. To řeší obvyklé problémy s insuficientními poukazy na vyšetření a ošetření, či potíže s neúplnými informacemi od samotného pacienta,“ říká Mgr. Josef Urban, odborný asistent katedry fyzioterapie FTK UP Olomouc.

Vedení i zřízení EZK je zdarma a exkluzivně pro pojištěnce VZP ČR. Při registraci EZK na vybraných pobočkách Pojišťovny VZP, a.s., získá každý nový klient navíc na jeden rok zdarma pojištění hospitalizace Garance Plus. „Již nyní je služba Elektronické zdravotní knížky největším systémem svého druhu v Evropě. Náš systém umožňuje co nejefektivnější léčbu pacientů, maximální informovanost lékařů o zdravotním stavu pacienta v reálném čase a racionální hospodaření zdravotní pojišťovny, kdy jsou lépe využívány stávající zdroje – finanční prostředky se přesouvají tam, kde je jich nejvíce ve zdravotnictví potřeba – tedy na kvalitnější péči o pacienta,“ doplňuje generální ředitel společnosti IZIP, a.s. ing. Jiří Pašek.

www.izip.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).