Hlavní navigace

Závadný med z Ukrajiny zadržen

[Tisková zpráva] Jedná se o zásilku medu z Ukrajiny o celkové hmotnosti 14 765 kg která byla dovezena do ČR. V medu byla prokázána rezidua tetracyklinu, léčiva nepovoleného pro ošetřování včel.

Sdílet

Státní veterinární správa ČR, konkrétně pracovníci Krajské veterinární správy pro Pardubický kraj zjistili zásilku květového medu z Ukrajiny, ve kterém prokázali rezidua tetracyklinu, léčiva nepovoleného pro ošetření včel. Celá zásilka, téměř 15 tisíc kg, byla pozastavena a bude vrácena zpět dodavateli.

Jedná se o zásilku medu z Ukrajiny o celkové hmotnosti 14 765 kg která byla dovezena do ČR. Namátkovou kontrolou v místě určení byl odebrán směsný vzorek, ve kterém v Národní referenční laboratoři Státního veterinárního ústavu Jihlava zjistili rezidua tetracyklinu. Zásilka je celá pozastavena v místě určení, nebyla a nebude uvedena do oběhu a bude vrácena zpět dodavateli do Ukrajiny.

Limit tetracyklinu udává evropská legislativa – nesmí být v medu přítomen vůbec. Zdrojem kontaminace je pravděpodobně ošetření včelstva tetracyklinem proti některé chorobě včel (zřejmě proti moru včelího plodu). V ČR je léčba moru včelího plodu zakázána, právě kvůli riziku obsahu reziduí veterinárních léčiv v medu.

Země mimo EU mohou dovážet med pouze pokud splňují požadavky pro sledování cizorodých látek (monitoring) ve stejné míře jako mají členské státy. Stanoví to rozhodnutí komise 2003/812/ES. Seznam těchto zemí je uváděn každý rok v rozhodnutí komise (pro letošní rok je to CD 2008/772/EC).

Považujeme při této příležitosti za vhodné opět uvést, že v českém medu nezjišťujeme rezidua léčiv. Naši včelaři si všechna potenciální rizika uvědomují, a proto i dodržují ustanovení veterinární legislativy. Proto je také český med dobře obchodovatelnou komoditou i v rámci intrakomunitár­ního trhu.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR

Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).