Hlavní navigace

VZP snižuje počty zaměstnanců, odcházejícím pomůže

[Tisková zpráva] (VZP) O přibližně 150 lidí sníží v letošním roce Všeobecná zdravotní pojišťovna počet svých zaměstnanců. Ústředí opustí 10 % pracovníků, kteří z pojišťovny odejdou především v prvním čtvrtletí roku 2011. Krajské pobočky VZP omezují počty svých pracovníků již třetím rokem. Celkově opustí pojišťovnu v letech 2009 až 2013 cca 670 zaměstnanců.

Sdílet

Ke snížení počtu zaměstnanců přimělo vedení pojišťovny několik důvodů. Těmi hlavními jsou zefektivnění provozu Ústředí, celkový stav české ekonomiky, který má přímý vliv na chod pojišťovny v příjmové i výdajové oblasti, a v neposlední řadě výsledky personálního auditu. Optimalizace počtu zaměstnanců je současně důležitým krokem k naplnění jednoho ze strategických cílů VZP, kterým je docílit poměru 1 700 pojištěnců na jednoho zaměstnance.

Proces snižování počtu pracovníků je v souladu s vnitřními předpisy, kolektivní smlouvou a zákoníkem práce. Dotkne se nejen řadových zaměstnanců, ale i vedoucích pracovníků a odpovídá dlouhodobé strategii VZP do roku 2013. Celý harmonogram a plán personálních změn je průběžně projednáván s odborovou organizací.

Vzhledem k tomu, že se jedná o velmi závažný krok a pro mnohé zaměstnance o nelehkou životní situaci, je důležitou součástí harmonogramu ukončování pracovních poměrů i tzv. outplacement program pro odcházející zaměstnance. Ten zahrnuje školení v oblasti jak sepsat CV, jak se orientovat na pracovním trhu včetně internetových portálů, dále předání kontaktů na personální agentury, poradenství v oblasti pořízení živnostenského listu, osobní telefonní linku na psychologa, komunikaci s úřady práce apod. Současně bude vedení pojišťovny věnovat zvýšenou pozornost i zaměstnancům, kteří převezmou některé činnosti za odcházející kolegyně a kolegy.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).