Hlavní navigace

VZP se ohrazuje proti Rathovi

[Tisková zpráva] Všeobecná zdravotní pojišťovna se důrazně ohrazuje proti tvrzení pana hejtmana Ratha (ze dne 9. 2.2010), že se chystá snížit krajským nemocnicím zálohy.

Sdílet

Zálohy pro rok 2010 se zdravotnickým zařízením poskytují na základě vyhlášky MZ č. 471/2009. Výše úhrad na rok 2010 vychází z vyúčtování roku 2008×1,052 a je platná pro celý rok. To znamená, že nemocnicím jsou stanoveny zálohy v podstatě ve stejné výši jako v roce 2009 s navýšením o kompenzaci platů zdravotních sester. Přitom rok 2009 byl rokem s nejvyšším navýšením výdajů VZP na zdravotní péči (ve srovnání s r. 2008 takřka o 10 %). Schopnost takto úspěšně financovat zdravotnictví v době ekonomické krize vyplývá z dobrého hospodaření VZP v uplynulých letech.

Zálohy se stanovují pro všechny nemocnice stejně bez ohledu na zřizovatele a byly projednány s asociacemi velkých i malých nemocnic. Pouze nákladná péče a operace velkých kloubů se hradí zvlášť podle počtu provedených výkonů.

Navíc v kompetenci každého kraje přitom je v průběhu roku zálohu zvýšit (např. při uvedení do provozu nového přístroje, se kterým VZP souhlasila).

VZP, Mgr. Jiří Rod, vedoucí tiskového oddělení a tiskový mluvčí

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).