Hlavní navigace

VZP se ohrazuje proti Rathovi

[Tisková zpráva] Všeobecná zdravotní pojišťovna se důrazně ohrazuje proti tvrzení pana hejtmana Ratha (ze dne 9. 2.2010), že se chystá snížit krajským nemocnicím zálohy.

Doba čtení: 1 minuta

Zálohy pro rok 2010 se zdravotnickým zařízením poskytují na základě vyhlášky MZ č. 471/2009. Výše úhrad na rok 2010 vychází z vyúčtování roku 2008×1,052 a je platná pro celý rok. To znamená, že nemocnicím jsou stanoveny zálohy v podstatě ve stejné výši jako v roce 2009 s navýšením o kompenzaci platů zdravotních sester. Přitom rok 2009 byl rokem s nejvyšším navýšením výdajů VZP na zdravotní péči (ve srovnání s r. 2008 takřka o 10 %). Schopnost takto úspěšně financovat zdravotnictví v době ekonomické krize vyplývá z dobrého hospodaření VZP v uplynulých letech.

Zálohy se stanovují pro všechny nemocnice stejně bez ohledu na zřizovatele a byly projednány s asociacemi velkých i malých nemocnic. Pouze nákladná péče a operace velkých kloubů se hradí zvlášť podle počtu provedených výkonů.

Navíc v kompetenci každého kraje přitom je v průběhu roku zálohu zvýšit (např. při uvedení do provozu nového přístroje, se kterým VZP souhlasila).

VZP, Mgr. Jiří Rod, vedoucí tiskového oddělení a tiskový mluvčí